Monstera Monkey Mask – pielęgnacja, żółte liście

YouTube player

Monstera Monkey Mask jest od kilku lat niezwykle popularną rośliną doniczkową w naszych domach. Cenimy ją z uwagi na ciekawy pokrój i barwę – zachwycają nas ciemnozielone liście zdobne w liczne, urocze dziury. Dziurawym liściom właśnie, monstery zawdzięczają swą angielską nazwę – Swiss Cheese Plant. Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego monstery mają dziury? Dzięki nim promienie słoneczne są w stanie dotrzeć również do niżej położonych liści. W filmiku i we wpisie opowiadamy trochę o pielęgnacji monstery Monkey Mask, m.in. o podlewaniu i przyczynach żółknięcia liści.

Monstera Monkey Mask

Pielęgnacja monstery Monkey Mask

Monstera Monkey Mask, podobnie jak inne monstery należy do rodziny obrazkowatych (Areceae) i jej botaniczna nazwa to Monstera adansonii. W naturze zamieszkuje dolne partie lasów tropikalnych. Porasta pnie drzew wspinając się w kierunku przysłoniętych liśćmi promieni słonecznych. Nie jest jednak pasożytem drzew (jak nasza rodzima jemioła) – pnie służą jej jedynie jako podpora.

Warunki, w jakich naturalnie żyje monstera, podpowiadają najlepiej, jak o nią dbać. Lubi stanowiska ciepłe i wilgotne; jasne, ale o rozproszonym świetle – bez palących, intensywnych promieni. W miejscu zbyt ciemnym jej liście będą rosły małe, jasne i w dużych odległościach od siebie. Na pełnym słońcu z kolei będą miały czerwonawe ślady od poparzeń słonecznych. Warto poświęcić trochę czasu na eksperymenty i znalezienie jej odpowiedniego miejsca w domu, gdyż zadowolona monstera odpłaci się licznymi nowymi pędami.

Monsterę Monkey Mask można prowadzić po paliku kokosowym (będzie miała wówczas większe liście) lub pozwolić jej swobodnie się zwieszać z makramy czy półeczki. Podobne jak inne pnące rośliny doniczkowe, dobrze jest ją co jakiś czas przycinać, by pobudzić wypuszczanie nowych pędów i ją zagęścić. Odcięte pędy można łatwo ukorzenić w wodzie uzyskując nowe roślinki (można je dosadzić do rośliny-matki, by jeszcze ją zagęścić). Monstera Monkey Mask szybko rośnie, dlatego od marca do września nawozimy ją regularnie nawozem do roślin zielonych, bogatym w azot.

Szkodniki na monsterze

Jeśli chodzi o szkodniki – warto zwrócić uwagę na wciornastki (małe, czarne wolno poruszające się przecinki; ślady po ich żerowaniu to żółte, plamiste odbarwienia liści) oraz przędziorki (maleńkie, pomarańczowe pajączki zasnuwające liście bardzo cienką, delikatną pajęczynką). Atakują monsterę zazwyczaj gdy w pomieszczeniu panuje zbyt niska wilgotność powietrza – poniżej 50%. W porę zauważone insekty bardzo szybko zwalczymy stosując oprysk odpowiednim preparatem owadobójczym, jak Karate czy Polysect.

Dowiedz się więcej o szkodnikach roślin doniczkowych

Monstera – żółknięcie liści. Jak podlewać monsterę monkey mask?

Najczęstszym problemem przy uprawie Monstery Monkey Mask jako rośliny doniczkowej jest żółknięcie liści. Zazwyczaj jest ono spowodowane zbyt długo utrzymującą się wilgotnością gleby. Monstery podlewamy dopiero, gdy ziemia całkowicie przeschnie wylewając nadmiar wody pozostały w osłonce po podlaniu. Uprawiamy ją wyłącznie w doniczkach z otworami drenażowymi w dnie. Podłoże dla monster powinno być przewiewne i przepuszczalne – z dużą domieszka perlitu, chipsów kokosowych i kory sosnowej. W Jungle Boogie kupicie również gotową mieszankę do monster.

Unikamy również sadzenia roślin domowych do zbyt dużych doniczek, których nie będą w stanie w całości objąć systemem korzeniowym. Dzięki temu podłoże będzie dobrze napowietrzone, a korzenie nie będą gniły w zimnej, mokrej, gliniastej ziemi. Liście przestaną żółknąć, a my będziemy cieszyć się piękną i gęstą monsterą. Jeśli jesteśmy przekonani, że nie przelewamy naszej rośliny, korzenie są zdrowe, a liście wciąż żółte – należy się upewnić czy małpka jest dokarmiana wystarczająco często i czy nie żerują na niej szkodniki.

Co zatem zrobić jak zauważymy na Monsterze Monkey Mask żółte liście?

Żółte liście bez skrupułów możemy usunąć – nie przydadzą się do niczego roślinie, a tylko będą jej ciążyć. W pierwszej kolejności należy je dokładnie obejrzeć – czy na spodzie blaszki liściowej albo na jej wierzchu nie znajdują się żadne szkodniki. Warto zrobić w tym czasie dokładny przegląd całej rośliny, nie tylko uszkodzonych liści. Jeśli już wykluczymy szkodniki – możemy zacząć podejrzewać przelanie.

Wyjmijmy roślinę z doniczki i oczyśćmy bryłę korzeniową. Jest to czas na dokładny przegląd korzeni – wszystkie gnijące, miękkie i o brzydkim zapachu korzenie musimy odciąć sterylnym narzędziem (zdezynfekowanymi nożyczkami lub nożem). Warto następnie zostawić na kilka godzin roślinę w zacisznym miejscu, aby nie wkładać świeżo uszkodzonych korzeni do podłoża. Po kilku godzinach należy przygotować nowe podłoże dedykowane monsterom i posadzić w nim roślinę. Pamiętajcie, aby robić to delikatnie, żeby nie dokładać roślinie więcej stresu.

Natomiast jeśli system korzeniowy wygląda zdrowo – korzenie są jędrne, w jasnym kolorze i nie rozpadają się pod wpływem dotyku, warto sobie przypomnieć kiedy ostatnio nawoziliśmy małpkę. Monstera Monkey Mask w sezonie wiosenno-letnim rośnie naprawdę intensywnie, z tego względu trzeba ją nawozić co najmniej raz na dwa tygodnie nawozem bogatym w azot. Nie przeginajcie jednak też w drugą stronę – przenawożenie też jest niebezpieczne dla roślin i może prowadzić do spalenia korzeni i tkanek rośliny.

Monkey Mask rośnie ekstremalnie szybko, dlatego nie bójmy się wycinania tych mniej atrakcyjnych pędów i liści budzących nasze podejrzenia. Bardzo szybko wyrosną nowe!

Monsterę Monkey Mask możesz kupić również w naszym sklepie.

Jungle Boogie Studio Zieleni
Jungle Boogie Studio Zieleni
Monstera Monkey Mask - pielęgnacja, żółte liście
Loading
/

Zostaw komentarz

Gwarancja udanych zakupów

Potwierdzona ponad 1000 recenzji od naszych klientek i klientów.
4.9 4.8

Rośliny w Jungle Boogie

Zanim roślinki do Ciebie trafią zapewniamy im optymalne warunki dbając o właściwą temperaturę, wilgotność i oświetlenie oraz kontrolując ich zdrowie.

Dbamy o ekologię

Ograniczamy plastik. Większość materiałów użytych do pakowania to materiały biodegradowalne.

Jesteśmy z Tobą po zakupach!

Chętnie służymy radą, prowadzimy bloga ze wskazówkami pielęgnacyjnymi, organizujemy warsztaty florystyczne i wydarzenia on line.
Porozmawiaj z nami