Jak dbać o paprotkę? Uprawa i pielęgnacja paproci

YouTube player

Paprocie są jednymi z najstarszych ewolucyjnie roślin zamieszkujących naszą planetę. Od milionów lat porastają dolne partie lasów wielu stref klimatycznych. Obecnie w sprzedaży dostępnych jest całe mnóstwo ciekawych odmian w pięknych soczystych kolorach, z ciekawymi w pokroju liśćmi. Paprocie są przez nas bardzo lubiane, gdyż tworzą w mieszkaniach leśny klimat. A w dodatku są bezpieczne dla naszych czworonogich przyjaciół! Nie są to najłatwiejsze w uprawie rośliny, ale warto nauczyć się ich obsługi i cieszyć się ich pierzastym towarzystwem. Na filmie Ania z Jungle Boogie opowie o podlewaniu paproci i wymaganej wilgotności powietrza. Podpowie również jakie jest najlepsze dla paprotek stanowisko i jak powinna wyglądać ziemia do paprotek. Zapraszamy do oglądania filmu i lektury poniższego wpisu!

Asplenium Parvati paprotka
Asplenium Parvati

Pielęgnacja paprotki

Poniżej rozkładamy pielęgnację paproci na części – stanowisko, podlewanie, wilgotność powietrza i podłoże to kluczowe aspekty uprawy, nie tylko paprotek. Czytajcie do końca – dowiecie się również, czym są czarne punkciki na spodach liści paprotki.

Stanowisko dla paproci

Paprocie lubią miejsca od jasnych do półcienistych, co oznacza, że równie nieszczęśliwe będą na południowym parapecie w piekącym słońcu, co wciśnięte w sam róg pokoju lub w łazience bez okna. Na stanowiskach z rozproszonym światłem poczują się jak w domu, gdzie korzystają z delikatnego światła przefiltrowanego przez korony drzew. Wiele odmian paproci, np. nefrolepisy, lubi również nieco niższe temperatury (około 15-20°C) w porównaniu do popularnych roślin tropikalnych.

Podlewanie paprotek

Kluczowa w pielęgnacji paprotek jest regularność i systematyczność w podlewaniu. Są to rośliny niezwykle wrażliwe na przesuszenie podłoża. Nawet za jednorazowe spóźnienie odwdzięczą się zaschniętymi liśćmi i osypywaniem się na potęgę. Końcówki z jędrnych i i zielonych zmienią się na kruche, chrupiące i szaro-brązowe. Podlewamy je więc bardzo skrupulatnie, nie dopuszczając do przeschnięcia ziemi. Ale nie przesadzamy też w drugą stronę – gleba ma być stale wilgotna, a nie mokra i przypominająca bagnisko. Przelanie doprowadzi do gnicia, dość drobnej u paprotek, bryły korzeniowej. 

Paprotki żyją w wilgotnym środowisku – bardzo źle zniosą więc bliskie sąsiedztwo grzejników, nawiewów czy klimatyzatorów. Jeśli wilgotność powietrza jest poniżej 50%, dobrze jest zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza lub zgrupować większą ilość roślin razem i regularnie je zraszać.

Zdjęcie paprotki Asplenium Nidus Campio w kategorii rośliny, ujęcie 2
Asplenium Nidus Campio

Jak zmierzyć wilgotność powietrza w pomieszczeniu?

Dla właścicieli roślin, które potrzebują wyższej wilgotności powietrza – np. paprotek, polecamy zaopatrzyć się w higrometr. W Jungle Boogie znajdziecie analogowy miernik wilgotności, który jest niedrogi a świetnie spełnia swoje zadanie:

Podłoże dla paproci

Pielęgnacja paproci polega też na dobraniu im odpowiedniego podłoża. Ziemia do paproci powinna być żyzna i bogata, ale jednocześnie lekka, przepuszczalna, mało gliniasta i zbita. Zapewni to np. dodatek perlitu i włókna kokosowego, które dodatkowo będzie dłużej utrzymywało wilgoć w podłożu. Dobrze też, by miała lekko kwaśny odczyn – tu z pomocą przyjdzie dodatek torfu kwaśnego. Można też skorzystać z gotowego podłoża do paproci, takiego jak te:

Do najpopularniejszych i najpiękniejszych odmian paproci należą asplenium nidus (zanokcica gniazdowa), platycerium bifurcatum (łosie rogi), aglaomorpha coronans, asplenium parvati, davalia (humata tyermanii). Nie można też zapomnieć o klasycznej paprotce naszego dzieciństwa, czyli nephrolepis. Obecnie paprocie w wielkim stylu powróciły na salony będąc równie modne jak w epoce wiktoriańskiej, warto  więc spróbować oswoić choćby jeden gatunek. Dość łatwe na początek będą łosie rogi, asplenium parvati i humata.

Obejrzyjcie kolekcję paproci w naszym sklepie internetowym: https://www.jungleboogie.pl/tag-produktu/paproc/

Zdjęcie paproci Blechnum gibbum Silver Lady w kategorii rośliny, ujęcie 2
Blechnum Gibbum Silver Lady

P.S. Bardzo licznie występujące na spodzie liści czarno-brązowe punkciki to zarodniki, z pomocą których paprocie się rozmnażają – nie panikujcie na ich widok i nie trujcie ich chemią na robale! 🙂

Zostaw komentarz

Gwarancja udanych zakupów

Potwierdzona ponad 1000 recenzji od naszych klientek i klientów.
4.9 4.8

Rośliny w Jungle Boogie

Zanim roślinki do Ciebie trafią zapewniamy im optymalne warunki dbając o właściwą temperaturę, wilgotność i oświetlenie oraz kontrolując ich zdrowie.

Dbamy o ekologię

Ograniczamy plastik. Większość materiałów użytych do pakowania to materiały biodegradowalne.

Jesteśmy z Tobą po zakupach!

Chętnie służymy radą, prowadzimy bloga ze wskazówkami pielęgnacyjnymi, organizujemy warsztaty florystyczne i wydarzenia on line.
Porozmawiaj z nami