Koszyk

Jak dbać o syngonium? Pielęgnacja zroślichy

YouTube player

Syngonium, po polsku zroślicha, jest to pnącze pochodzące głównie z lasów tropikalnych Ameryki Południowej, należące do rodziny obrazkowatych. Występuje w bardzo wielu pięknych odmianach o przeróżnych kolorach – od różu, przez biel, aż po neonową zieleń. Najpopularniejsze w Polsce odmiany to syngonium Mango Allusion o limonkowych liściach z różowym unerwieniem, biało-zielone syngonium White Butterfly, nieco ciemniejsze Arrow, czy Neon Robusta w barwie pudrowego różu. Kolekcję naszych syngoniów obejrzysz tutaj.

Jest rośliną dość łatwą w pielęgnacji i mało wymagającą, więc nawet osoba początkująca będzie w stanie dobrze się nią zaopiekować. Zroślicha dość dobrze radzi sobie w naszych mieszkaniach. Jest tolerancyjna i wybacza drobne błędy pielęgnacyjne. Szczegółowo o jej uprawie opowiada Ania z Jungle Boogie w filmie poświęconym syngoniom.

Syngonium – odmiany

Zdjęcie rośliny Syngonium Milk Confetti, ujęcie 1
Syngonium Milk Confetti

Syngonia zaskakują mnogością i różnorodnością odmian, dlatego jesteśmy pewni, że każdy znajdzie swojego ulubieńca gatunku.

Dla kolekcjonerów polecamy na przykład:

Jednak te tańsze i łatwiej dostępne odmiany są równie piękne i szybko opanują Waszą domową przestrzeń:

 • Fanom różowych roślin szczególnie polecamy zroślichę o nazwie Neon Robusta.
 • Syngonium Pixie to roślina o nieco mniejszych listkach, których brzeg jest wyraźnie ciemniejszy niż środek blaszki.
 • White Butterfly zachwyca różnorodnością liści – jedne mogą być w kolorze naprawdę bardzo jasnej zieleni, inne mieć bardziej kontrastowe wybarwienie.
 • Red Arrow to bardzo elegancka zroślicha o szałowych karminowych spodach.
 • Natomiast Trileaf Wonder ma bardzo oryginalny kształt blaszki liściowej i jest wyjątkowo błyszczące!
Zdjęcie Syngonium Neon Robusta w kategorii rośliny, ujęcie 1
syngonium Neon Robusta

Stanowisko dla syngonium

Syngonium, jak większość roślin tropikalnych, preferuje stanowisko jasne, o rozproszonym świetle. Ta roślina doniczkowa będzie czuła się bardzo źle na południowym parapecie, atakowana przez mocne promienie słoneczne, które mogą poparzyć jej delikatne liście. Nie może też stać w zupełnie ciemnym kącie – wybarwienie liści będzie mniej okazałe, a pędy nieatrakcyjnie wydłużone.

Zroślicha będzie wdzięczna za podwyższoną wilgotność powietrza w pomieszczeniu, więc może stać np. w widnej łazience. Jeżeli mamy bardzo suche powietrze w mieszkaniu, dobrze jest zastosować nawilżacz powietrza lub wspomóc się regularnym zraszaniem i ustawieniem kilku roślin blisko siebie, co pozwoli nieco zwiększyć nawilżenie. Jest to roślina ciepłolubna, więc będzie źle znosić temperatury poniżej 16 stopni Celsjusza. Latem (od połowy maja do końca września, w zależności oczywiście od pogody) można wystawić ją na balkon, w miejsce zaciszne, osłonięte od wiatru oraz palącego słońca.

Jak podlewać syngonium

Zroślichę podlewamy gdy podłoże mocno przeschnie, tak aby nie stała ciągle w mokrej ziemi. Nieprzepuszczalne, przemoczone podłoże może doprowadzić do gnicia korzeni, a następnie do śmierci rośliny. Podlewamy równomiernie po całej powierzchni ziemi i nadmiar wody, który wycieknie otworami w dnie, wylewamy z podstawki bądź osłonki. Syngonium wybaczy, gdy czasem zapomnimy je podlać i potrafi odrodzić się jak Feniks po zasuszeniu, jednak starajmy się podlewać je regularnie. Z pewnością pomoże to utrzymać roślinę w dobrej kondycji.

Więcej o podlewaniu roślin dowiesz się tutaj

Zdjęcie Syngonium Mango Allusion w kategorii rośliny, ujęcie 2
syngonium Mango Allusion

Najlepsze podłoże dla zroślichy

Dobrze sprawdzi się dość lekkie i przepuszczalne podłoże, o lekko kwaśnym pH, z domieszką perlitu, wermikulitu lub piasku. Ważne by ziemia nie była zbyt gliniasta i nie zatrzymywała zbyt długo wody. Nie pozostawiajmy rośliny na długo w podłożu produkcyjnym – jego zbita struktura sprzyja przelaniu i może prowadzić do gnicia systemu korzeniowego.

Rozmnażanie

Zroślichę można bardzo łatwo rozmnożyć poprzez sadzonki pędowe – w wilgotnym, lekkim podłożu lub w wodzie. W tym celu ucinamy pęd nieco poniżej oczka, czyli miejsca, z którego wyrastają liście z łodygi. Taką sadzonkę wsadzamy do wody, najlepiej z dodatkiem węgla aktywnego, lub do wilgotnego podłoża czy spagnum. Pozostawiamy w ciepłym miejscu z dostępem do światła słonecznego. Po kilku tygodniach na naszej sadzonce pojawią się korzenie. Możemy wtedy posadzić nowe rośliny w docelowe miejsce lub dosadzić do rośliny matecznej, żeby ją zagęścić. Można syngonium rozmnożyć również przez podział kępy, rozdzielając ostrożnie rozrośnięty egzemplarz na mniejsze kępki – najlepiej zrobić to wiosną, przy przesadzaniu rośliny.

Pokrój i przycinanie

Jeśli chodzi o pokrój zroślichy, jest to pnącze. Z czasem jej pędy się wydłużają i zaczynają się przewieszać, na łodygach starszych egzemplarzy zauważymy też korzenie powietrzne. Zroślichę możemy postawić na półce lub powiesić w makramie, by podziwiać zwisające pędy. Innym rozwiązaniem jest poprowadzenie jej po podporze, np. paliku kokosowym. Jeżeli wolimy by nasze syngonium miało pokrój bardziej zwarty i krzaczasty, możemy przycinać dłuższe pędy. Roślinie to nie nie zaszkodzi, a nawet spowoduje, że się zagęści puszczając nowe pędy. Ucięte sadzonki możemy oczywiście ukorzenić.

Choroby i szkodniki najczęściej dotykające syngonium

Zdjęcie Syngonium Pixie (Zroślicha) w kategorii rośliny, ujęcie 3
syngonium Pixie

W przypadku bardzo suchych pomieszczeń, mogą na syngonium pojawić się przędziorki i wciornastki, czasem można też spotkać wełnowce. Stosujemy wtedy odpowiednie środki owadobójcze i izolujemy roślinę od pozostałych zielonych domowników. Jeśli chodzi o choroby, przy odpowiedniej pielęgnacji rzadko tej roślinie coś dolega. Najczęściej mogą wystąpić zmiany o podłożu grzybowym spowodowane nadmiernym podlewaniem – zaobserwujemy wtedy rozlane brązowe plamy, często obwiedzione żółtą oblamówką. Pożółkłe liście są również oznaką przelania – takie liście usuwamy i ograniczamy podlewanie. Jeżeli liście staną się blade i słabo wybarwione, może być to wynikiem zbyt słonecznej ekspozycji. Przestawiamy wtedy roślinę na miejsce osłonięte przed bezpośrednimi promieniami słonecznymi.

Jungle Boogie Studio Zieleni
Jungle Boogie Studio Zieleni
Jak dbać o syngonium? Pielęgnacja zroślichy
/

15 comments

 1. a co można zrobić po całkowitym przelaniu? Liście zrobiły się żółte, uschły i odpadły. Co mogę dalej zrobić?

  1. Agata Swierczynska

   W pierwszej kolejności sprawdzilibyśmy stan korzeni. Jeśli są one uszkodzone, miękkie, ciągnące, należy przyciąć je zdezynfekowanymi nożyczkami, a następnie przesadzić roślinę do świeżego, mocno przepuszczalnego podłoża.

 2. Zofia Golaś

  Moje syngonium ma się całkiem nieźle ale jest bardzo chybotliwe przy ziemi. Posiada wiele ciężkich liści jednak lodyzki są cieniutkie i cała roślina jest mocno przechylona w bok. Co mogę zrobić by stała sie bardziej stabilna?

  1. Agata Swierczynska

   Dzień dobry.
   Syngonium wraz ze wzrostem zaczyna się zwieszać, stąd pewnie brak stabilności. Aby utrzymać zwarty, stojący pokrój, polecamy przyciąć roślinę, a następnie dosadzić ukorzenione pędy do rośliny matecznej.

  2. Warto wstawić jakąś podporę. Ja podpieram pałeczkami z zestawów sushi lub bambusowymi tyczkami

 3. Czy jest szansa aby Syngonium Yellow wyszło z regresu?

  1. Agata Swierczynska

   Proszę spróbować przyciąć roślinę i ustawić ją w jaśniejszym miejscu.

 4. Cześć mojemu syngonium żółķną liście. Później zupełnie wysychaja. Co może być powodem?

  1. Agata Swierczynska

   Hej, jak dokładnie pielęgnowana jest roślina, na jakim stanowisku stoi, jak często jest podlewana?

 5. Hej, mam problem z Neon Robusta – wypuszcza dużo nowych liści, ale liście się nie rozwijają, w tym momencie roślina ma 6 pięknych różowych liści i 10 rurek
  kwiatek stoi w towarzystwie syngonium innych odmian ok metr od południowego okna z firanką, podlewam raz w tygodniu/jak ma sucho

  1. Agata Swierczynska

   Syngonium ma do tego tendencję, proszę delikatnie je rozwinąć 😉

   1. Mam tę samą sytuację, kiedyś nawet zrobiłam oprysk, bo po czasie pojawiły się przędziory, zawinięte liście ze szkodnikami odcięłam, a teraz, pomimo braku lokatorów dalej się nie rozwijają. Znowu je ucięłam i poczekam na kolejne. Stoi na wschodnim oknie, podlewany 1x/tydzień lub częściej, gdy sucho. Czy jeśli lekko rozchylę zwiniętego liścia to on się rozwinie do pełnej postaci?

    1. Agata Swierczynska

     Tak, można mu pomóc 😉

 6. Mateusz Pasik

  Dzień dobry, moje syngonium neon robustą traci kolor, liście zrobiły się lekko zielone a nowe mają dwukolorowe wybarwienie. Obramowanie zielone i różowe przy środkach, takie ciapki. Wcześniej stało przy oknie północno wschodnim teraz dalej od okna, ale nic nie pomogło …

  1. Agata Swierczynska

   Dzień dobry, proszę podesłać zdjęcia rośliny na naszego messengera lub instagrama, postaramy się zdiagnozować problem 😉

Zostaw komentarz

Wysyłka w Jungle Boogie

Zanim roślinki do Ciebie trafią zapewniamy im optymalne warunki dbając o właściwą temperaturę, wilgotność i oświetlenie oraz kontrolując ich zdrowie.

Dbamy o ekologię

Większość materiałów użytych do pakowania to materiały biodegradowalne. Ograniczamy plastik oraz wybieramy naturalne środki pielęgnacji i ochrony roślin takie jak olejek Neem czy Dobroczynek Kalifornijski.

100% Bezpieczne zakupy

Transakcje robisz za pomocą bezpiecznych środków płatniczych takich jak:
T-Pay / Apple Pay / Google Pay

Jesteśmy z Tobą po zakupach!

Chętnie służymy radą, prowadzimy bloga ze wskazówkami pielęgnacyjnymi, organizujemy warsztaty florystyczne i wydarzenia on line.
Porozmawiaj z nami