Jak mocować rośliny do palika kokosowego czyli przesadzam moją rhaphidophorę tetraspermę

YouTube player

Jak umocować roślinę na paliku kokosowym? Jak dbać o rhaphidophorę tetraspermę? Na dzisiejszym filmiku zobaczycie, jak Ania przesadza swoje dwie rhaphidophorki (czasem zwane niesłusznie monsterą minima) – dowiecie się, jakie podłoże i stanowisko lubią, jak trzeba je podlewać oraz jak umocować je na paliku kokosowym, by mogły swobodnie się wspinać i przyczepiać do niego swoimi korzeniami powietrznymi. Paliki kokosowe znajdziecie również w Jungle Boogie, tutaj.

Rhaphidophora tetrasperma – pielęgnacja

Rhaphidophora tetrasperma

Rhaphidophora to roślina, która rośnie hiperszybko, dlatego warto od początku prowadzić ją po paliku kokosowym, aby zachować jak najładniejszy pokrój. Będzie wdzięczna za jasne stanowisko, ale osłonięte przez bezpośrednim, palącym słońcem.

Jako roślina tropikalna potrzebuje również podwyższonej wilgotności powietrza i odpowiednio zdrenowanego podłoża – idealne będzie nasze podłoże do monster. Podlewamy dopiero jak ziemia przeschnie, gdyż jest to roślina, która jest bardzo podatna na zmiany grzybowe związane z przelaniem i/lub przemarznięciem. Jednak wystarczy obciąć takie liście i z pewnością rhaphidophora tetrasperma szybko wypuści wiele nowych.

Palik kokosowy – mocowanie rośliny

palik kokosowy

Dokładny instruktaż zobaczycie oczywiście na filmie, jednak przestawimy również krótką instrukcję tekstową.

  1. Wyciągamy roślinę z poprzedniej doniczki – robiąc to, trzymajmy ją za łodygi przy samej ziemi. Zminimalizuje to ryzyko uszkodzenia rośliny. Jeśli roślina była wcześniej w plastikowej doniczce, możemy doniczkę pouciskać, co ułatwi wyjęcie rośliny. W przypadku doniczki glinianej, można oddzielić ziemię od brzegów np. za pomocą noża, tak jak oddziela się ciasto od blachy.
  2. Oczyszczamy korzenie rośliny – jeśli do tej pory roślina była w podłożu produkcyjnym, warto to zrobić możliwie jak najdokładniej. Róbmy to jednak bardzo delikatnie, aby nie uszkodzić korzeni. W przypadku roślin, które były w podłożu dedykowanym, nie trzeba usuwać całości podłoża.
  3. Przygotowujemy nową doniczkę – palik zajmie trochę miejsca, więc nowa doniczka może mieć większą średnicę od poprzedniej. Na dno doniczki wsyp trochę odpowiedniej ziemi. Na środku umieść palik kokosowy i obsyp go dookoła ziemią tak, aby się nie przemieszczał. Dzięki temu będzie Ci łatwiej mocować roślinę.
  4. Układamy roślinę dookoła palika kokosowego – warto to zrobić równomiernie, aby rosła z każdej strony. Powinniśmy zasadzić roślinę na podobnej głębokości, jak była zasadzona wcześniej. Zasypmy korzenie ziemią, pilnując by ich fragmenty nie wystawały ponad powierzchnię. Warto trochę ugnieść podłoże, aby otuliło korzenie, a także po to, żeby palik kokosowy był stabilny.
  5. Mocujemy pędy do palika kokosowego – robimy to od góry do dołu, w przypadku bardzo długich pędów możemy to powtórzyć też z góry na dół. Możemy użyć do tego użyć np. sznurka lub drucika florystycznego. Jednak nie przywiązujmy zbyt ciasno, aby nie uszkodzić pędów. W miarę możliwości podążajmy za naturalnym skrętem rośliny i nie wyginajmy jej łodyg na siłę. Nie przejmujmy się jeśli początkowy efekt nie jest najlepszy. Roślina z czasem pougina się po swojemu, powykręca do światła. No i urośnie, opanowując z czasem cały palik.

Po przymocowaniu rośliny

Na koniec warto jeszcze raz podociskać ziemię wokół łodyg i palika. Warto się do tego przyłożyć- jeśli podłoże wyschnie, palik kokosowy może zacząć się kiwać. Odpowiednia ilość ziemi powinna temu zapobiec. Następnie podlewamy roślinę. Jednak mniejszą ilością wody niż zazwyczaj, bo świeże podłoże mocniej chłonie wodę.

Rośliny takie jak rhaphidophora tetrasperma posiadają korzenie powietrzne, więc z czasem za ich pomocą wrosną w palik i nie będą potrzebować już dodatkowego mocowanie sznurkiem czy drucikiem.

Zostaw komentarz

Gwarancja udanych zakupów

Potwierdzona ponad 1000 recenzji od naszych klientek i klientów.
4.9 4.8

Rośliny w Jungle Boogie

Zanim roślinki do Ciebie trafią zapewniamy im optymalne warunki dbając o właściwą temperaturę, wilgotność i oświetlenie oraz kontrolując ich zdrowie.

Dbamy o ekologię

Ograniczamy plastik. Większość materiałów użytych do pakowania to materiały biodegradowalne.

Jesteśmy z Tobą po zakupach!

Chętnie służymy radą, prowadzimy bloga ze wskazówkami pielęgnacyjnymi, organizujemy warsztaty florystyczne i wydarzenia on line.
Porozmawiaj z nami