Jak przygotować rośliny do zimy i jak nie zabić swoich roślin zimą

YouTube player

Nadeszła jesień – spadają kasztany, drzewa gubią liście, a dni robią się coraz krótsze. Mimo, że w naszych domach jest zimą ciepło, rośliny doniczkowe również przechodzą w stan spoczynku. Ma to związek głównie ze zmniejszającą się długością dnia i ilością słońca – mniej energii słonecznej wiąże się ze spowolnieniem procesu fotosyntezy i przyhamowaniem wzrostu. Aby nasze rośliny doniczkowe przetrwały zimę bez uszczerbku i wybuchnęły na wiosnę gąszczem nowych pędów, należy nieco zmienić sposób ich pielęgnacji.

Jak podlewać rośliny zimą?

Mniej słońca = mniej energii = wolniejsza fotosynteza i wzrost = mniejsze zużycie wody. Rośliny nie będą tak szybko zużywać wody z podłoża jak latem, gdyż spowalniają wszystkie procesy życiowe. Ponadto ziemia nie będzie wysychać tak szybko jak latem przy upałach i pootwieranych oknach. A więc podlewamy zdecydowanie rzadziej i mniej obficie pozwalając podłożu mocniej przesychać. Miejsca w głębi pokoju, które latem były całkiem jasno oświetlone, zimą mogą się stać zdecydowanie za ciemne – w miarę możliwości przesuwamy wszystkie kwiaty doniczkowe w kierunku okna. Pamiętajmy jednak, by rośliny nie dotykały szyby – może być bardzo zimna, a dodatkowo silne styczniowe słońce może sparzyć liście stykające się z oknem.

Co z wilgotnością powietrza?

Żadna roślina doniczkowa nie będzie czuła się dobrze w bliskim towarzystwie kaloryfera/ grzejnika/ klimatyzatora. Rośliny nie cierpią suchego gorącego powietrza i bardzo źle na nie reagują – nie powinny stać obok kaloryfera, ani ponad nim, gdyż ciepłe powietrze podąża w górę. Grzejniki bardzo wysuszają powietrze, a rośliny tropikalne kochają wilgoć. Na zimę powinniśmy się zaopatrzyć w 2 sprzęty: miernik mierzący wilgotność powietrza oraz nawilżacz powietrza. W bardzo suchych pomieszczeniach, gdzie wilgotność spada do 30-40% a idealna dla roślin to 60% i więcej, zraszanie i ustawianie na mokrych kamyczkach to za mało. Dobrze byłoby zgrupować rośliny razem i umieścić przy nich nawilżacz, a miernikiem kontrolować poziom wilgoci. Więcej o wilgotności powietrza znajdziesz w tym artykule.

Jak dbać o rośliny zimą?

Nie pobudzamy rośliny do wzrostu. Zimowe przyrosty są słabe, cienkie, gorzej wybarwione i wyciągnięte (nienaturalnie wydłużone ze zbyt dużymi odstępami pomiędzy liśćmi – wynika to z faktu, że roślina szuka słońca). Nie chcemy więc stymulować do wzrostu zimą. Poza tym roślina wytwarzając mniej energii nie będzie w stanie przetworzyć zwiększonej ilości nawozu i może dojść do poparzenia jej przez nadmiar substancji mineralnych. Z tego samego powodu zimą nie przesadzamy – roślinie związki mineralne z nowego podłoża przydadzą się bardziej wiosną niż zimą. Dodatkowo roślina zimą jest trochę jak my – słabsza, chorowita, blada:) Zaadoptowanie się korzeni do nowej ziemi będzie więc o wiele trudniejsze. Jako że rośliny mają zimą mniej energii, są słabsze i bardziej podatne na ataki chorób i szkodników. Dodatkowo suche, ciepłe powietrze stymuluje pojawianie się wciornastka, przędziorka i wełnowca. Z kolei chłodne powietrze, brak przewiewu i mniejsze zużycie wody sprawiają, że rośliny zimą łatwiej zapadają na choroby grzybicze. Dlatego sprawdzamy jak najczęściej, przyglądamy się liściom i łodygom ze wszystkich stron i w razie potrzeby szybko interweniujemy wykonując odpowiedni oprysk. Warto szczególnie często i starannie wycinać i wyrzucać wszelkie liście, które mają plamy, przebarwienia, deformacje, przesuszenia, rany i uszkodzenia. Takie liście po pierwsze szpecą a po drugie stanowią świetną furtkę dla drobnoustrojów i insektów.

Doświetlanie roślin doniczkowych zimą

Warto pokusić się o doświetlanie roślin w ciemniejszych miesiącach. Dobrze sprawdzają się lampki ledowe włączane do kontaktu i z klipsem pozwalającym na wygodny montaż w wybranym miejscu. Lampy te wykorzystują żarówki ledowe emitujące światło niebieskie o widmie ok 650nm i czerwone o widmie ok 450nm. Są to wartości dobrane do roślin, które właśnie w obrębie tego widma robią swoje energetyczne czary mary chlorofilem ?. Ważne by lampka miała jasność ok. 1000lm – lampy o mniejszych parametrach będą za słabe. Lampki umieszczamy ok 10-20 cm nad rośliną – umieszczone po bokach będą powodowały wyginanie się pędów w stronę światła a umieszczone wyżej nie będą efektywne i do rośliny dotrze zbyt mało światła. Pamiętajcie by skonsultować zakup lampki z najbliższymi – emitują bardzo intensywne różowe światło, które może być denerwujące, jeśli rodzina nie szaleje za roślinami tak bardzo jak wy.

Jungle Boogie Studio Zieleni
Jungle Boogie Studio Zieleni
Jak przygotować rośliny do zimy i jak nie zabić swoich roślin zimą
Loading
/

Zostaw komentarz

Gwarancja udanych zakupów

Potwierdzona ponad 1000 recenzji od naszych klientek i klientów.
4.9 4.8

Rośliny w Jungle Boogie

Zanim roślinki do Ciebie trafią zapewniamy im optymalne warunki dbając o właściwą temperaturę, wilgotność i oświetlenie oraz kontrolując ich zdrowie.

Dbamy o ekologię

Ograniczamy plastik. Większość materiałów użytych do pakowania to materiały biodegradowalne.

Jesteśmy z Tobą po zakupach!

Chętnie służymy radą, prowadzimy bloga ze wskazówkami pielęgnacyjnymi, organizujemy warsztaty florystyczne i wydarzenia on line.
Porozmawiaj z nami