Kalatea makoyana – czy jest trudna w uprawie? Jak o nią dbać, by uniknąć podsuszeń i jej nie zabić

YouTube player

Kalatea makoyana ma owalne, błyszczące i gładkie w dotyku liście, w intensywnie zielonym kolorze z ciemniejszymi smugami, odchodzącymi skośnie od głównego nerwu. Jest jedną z najprostszych w uprawie kalatei, dlatego polecamy ją osobom, które dopiero zaczynają swą przygodę z tym gatunkiem

Jak podlewać i dbać o Calatheę Makoyanę?

Calathea Makoyana nie jest aż tak bardzo podatna na przesuszenia ani kapryśna pod względem wilgotności powietrza. Kalatea Makoyana dobrze rośnie w podłożu z dodatkiem perlitu oraz włókna kokosowego – powinno być ono jednocześnie lekkie i przepuszczalne, ale też dość długo zatrzymywać wilgoć. Kalatee podlewamy w ten sposób, by podłoże było stale lekko wilgotne – nie zalewamy zbyt dużą ilością wody, ale też nie pozwalamy ziemi całkowicie przeschnąć. Jeśli podlewamy z użyciem higrometru glebowego, czas na podlanie jest, gdy wskazówka pokaże 4-5. Do podlewania używamy zawsze odstanej, przefiltrowanej lub przegotowanej wody o temperaturze pokojowej. Kalatea to roślina szczególnie wrażliwa na obecne w kranówce sole. Skutkiem podlewania zimną wodą z kranu mogą być nieestetyczne zasuszenia pojawiające się na krawędziach liści. Podobnie reaguje na suche powietrze w pomieszczeniu, dlatego warto używać nawilżacza powietrza mając w domu kalatee.

Na co jeszcze zwrócić uwagę w pielęgnacji Calathei Makoyany?

Kalatea makoyana jest dość podatna na ataki przędziorków i wciornastków, zwłaszcza w sezonie grzewczym i w upalne letnie dni – należy ją często oglądać pod tym kątem. Kalatea makoyana nie potrzebuje dużej ilości światła. Należy osłaniać ją przed ostrą ekspozycją słoneczną, za to spokojnie da sobie radę na stanowisku nieco w głębi pokoju, odsunięta od okna. W naturze porasta dolne piętro lasów równikowych, nie dociera więc do niej duża ilość energii słonecznej. By ją lepiej wyłapywać i nią gospodarować, roślina potrafi poruszać liśćmi zmieniając ich położenie względem światła – stąd jej angielska nazwa – Prayer Plant. Kalateę makoyanę można rozmnożyć poprzez podział rozrośniętej bryły korzeniowej. Kalatea jest rośliną w pełni bezpieczną dla zwierząt, śmiało może więc zagościć w domu pełnym czworonogów.

Zostaw komentarz

Gwarancja udanych zakupów

Potwierdzona ponad 1000 recenzji od naszych klientek i klientów.
4.9 4.8

Rośliny w Jungle Boogie

Zanim roślinki do Ciebie trafią zapewniamy im optymalne warunki dbając o właściwą temperaturę, wilgotność i oświetlenie oraz kontrolując ich zdrowie.

Dbamy o ekologię

Ograniczamy plastik. Większość materiałów użytych do pakowania to materiały biodegradowalne.

Jesteśmy z Tobą po zakupach!

Chętnie służymy radą, prowadzimy bloga ze wskazówkami pielęgnacyjnymi, organizujemy warsztaty florystyczne i wydarzenia on line.
Porozmawiaj z nami