Maranta – podlewanie i pielęgnacja. Maranta Fascinator Tricolor i inne odmiany

YouTube player

Rozpoczynamy dziś nowy cykl filmów pod hasłem “Leksykon roślin Jungle Boogie”. Będziemy w nim przedstawiać najważniejsze informacje o konkretnych roślinach w skondensowanej formie, dzięki czemu z łatwością znajdziecie najbardziej istotne informacje o swoich “chciejstwach”, czy też o roślinkach, które już macie w swoich domach. Na pierwszy ogień prawdopodobnie najbardziej popularna obecnie roślina doniczkowa w Polsce, a zatem Maranta Fascinator Tricolor. To chyba najchętniej kupowana roślina w naszym sklepie online.

Zapraszamy do lektury i do obejrzenia filmu.

Maranta – jak o nią dbać?

Maranta Fascinator Tricolor

Maranta jest jednym z łatwiejszych w uprawie kwiatów domowych. Z całą pewnością można ją zaliczyć do roślin niewymagających i idealnych dla początkujących. A z drugiej strony jest niezwykle atrakcyjną rośliną. Jej piękne, mocno wybarwione unerwienie i intensywne kolory – bordo, zieleń i czerń, przykuwają wzrok i podobają się niemal każdemu. Maranta jest rośliną tropikalną porastającą dolne piętra lasów. Początkowo ma pokrój krzaczasty, a później wydłuża pędy i może się pięknie zwieszać z półki lub kwietnika. Dość często zakwita drobnymi, białymi kwiatuszkami o niewielkim walorze dekoracyjnym.

Najlepsze stanowisko i wilgotność powietrza

Maranta lubi stanowiska o jasnym, rozproszonym świetle, toleruje też miejsca półcieniste i dość cieniste w oddaleniu od okna. Z kolei nie znosi zbyt intensywnej ekspozycji na słońce, zupełnie się więc nie sprawdzi na południowym parapecie. Największe wymagania, podobne zresztą jak większość roślin tropikalnych w domu, ma do wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Będzie wdzięczna za wilgotność w granicach 60 procent, ale w 50% też powinna sobie poradzić. Najlepszy sposób na podniesienie wilgotności powietrza w pokoju to grupowanie dużej ilości roślin w jednym miejscu i zastosowanie nawilżacza powietrza. Więcej o wilgotności powietrza przeczytasz we wpisie Jak zwiększyć wilgotność powierza. Aby móc regularnie sprawdzać wilgotność w pokoju, dobrze zaopatrzyć się w termometr z higrometrem – możecie kupić go także w Jungle Boogie.

Podłoże i podlewanie

Jeśli chodzi o podłoże, maranta dobrze radzi sobie przez krótki czas w podłożu produkcyjnym. Gdybyście chcieli ją przesadzać, sprawdzi się mieszanka: podłoże uniwersalne + perlit/ wermikulit + włókno kokosowe i odrobina torfu kwaśnego (większość roślin tropikalnych lubi lekko kwaśny odczyn podłoża). W naszym sklepie znajdziecie również specjalne podłoże do maranty.

Maranta ma dość drobny system korzeniowy i nie rozrasta się szybko ani mocno. Warto ją przesadzić co 1-2 sezony, by zapewnić jej świeże podłoże, ale niekoniecznie do większej doniczki. Większą doniczkę wybieramy tylko wtedy, jeśli wyraźnie przerośnie dotychczasową. Podlewamy ją regularnie, nie doprowadzając do całkowitego przeschnięcia bryły ziemi, ale też nie zalewamy jej wodą, jeśli jest jeszcze mocno wilgotna. Nie obrazi się za zraszanie. Najlepiej używać do podlewania i zraszania maranty filtrowanej odstanej wody o temperaturze pokojowej, gdyż źle reaguje na zimną kranówkę.

Jak rozmnożyć marantę?

Aby rozmnożyć marantę, wystarczy uciąć kawałek łodygi poniżej węzła, czyli miejsca, z którego wychodzi liść i umieścić pobraną sadzonkę w wodzie z dodatkiem węgla. Po kilku tygodniach małą roślinkę z wykształconymi już w wodzie korzeniami można przesadzić do ziemi. Więcej o sadzonkach wodnych dowiesz się tutaj: https://www.jungleboogie.pl/blog/sadzonki-wodne-czyli-jak-rozmnazac-rosliny-w-wodzie/

Maranta i szkodniki

Maranta jest zdrową rośliną domową i raczej nie sprawia wielu kłopotów. Najczęstsze problemy, jakie możemy zaobserwować to:

  • podsychające brzegi liści (kruche i brązowo-szare) – świadczą o zbyt suchym powietrzu lub zbyt rzadkim podlewaniu, mogą być też reakcją na wodę z kranu
  • pozwijane liście – oznaka, że naszej marancie chce się pić lub wilgotność powietrze jest zbyt niska
  • żółknące liście – mogą świadczyć o zbyt obfitym podlewaniu

Jeśli chodzi o szkodniki, najczęściej atakują ją wciornastki, a w sezonie letnim – czasem mszyce. Jeśli powietrze w naszym mieszkaniu jest suche, może być narażona również na atak przędziorka. Więcej o zwalczaniu szkodników domowych przeczytasz w poście Niechciani goście – szkodniki roślin domowych.

Marantę po angielsku nazywa się „Prayer Plant” z uwagi na jej zdolność do składania i rozkładania liści. w zależności od ilości światła. Potrafi poruszać liśćmi w zależności od pory dnia i nocy. I jeszcze na koniec, dobra informacja dla właścicieli czworonogów: jest nietoksyczna dla zwierząt.

Jungle Boogie Studio Zieleni
Jungle Boogie Studio Zieleni
Maranta - podlewanie i pielęgnacja. Maranta Fascinator Tricolor i inne odmiany
Loading
/

Zostaw komentarz

Gwarancja udanych zakupów

Potwierdzona ponad 1000 recenzji od naszych klientek i klientów.
4.9 4.8

Rośliny w Jungle Boogie

Zanim roślinki do Ciebie trafią zapewniamy im optymalne warunki dbając o właściwą temperaturę, wilgotność i oświetlenie oraz kontrolując ich zdrowie.

Dbamy o ekologię

Ograniczamy plastik. Większość materiałów użytych do pakowania to materiały biodegradowalne.

Jesteśmy z Tobą po zakupach!

Chętnie służymy radą, prowadzimy bloga ze wskazówkami pielęgnacyjnymi, organizujemy warsztaty florystyczne i wydarzenia on line.
Porozmawiaj z nami