Koszyk

Maranta – podlewanie i pielęgnacja. Maranta Fascinator Tricolor i inne odmiany

YouTube player

Rozpoczynamy dziś nowy cykl filmów pod hasłem “Leksykon roślin Jungle Boogie”. Będziemy w nim przedstawiać najważniejsze informacje o konkretnych roślinach w skondensowanej formie, dzięki czemu z łatwością znajdziecie najbardziej istotne informacje o swoich “chciejstwach”, czy też o roślinkach, które już macie w swoich domach. Na pierwszy ogień prawdopodobnie najbardziej popularna obecnie roślina doniczkowa w Polsce, a zatem Maranta Fascinator Tricolor. To chyba najchętniej kupowana roślina w naszym sklepie online.

Zapraszamy do lektury i do obejrzenia filmu.

Maranta – jak o nią dbać?

Maranta Fascinator Tricolor

Maranta jest jednym z łatwiejszych w uprawie kwiatów domowych. Z całą pewnością można ją zaliczyć do roślin niewymagających i idealnych dla początkujących. A z drugiej strony jest niezwykle atrakcyjną rośliną. Jej piękne, mocno wybarwione unerwienie i intensywne kolory – bordo, zieleń i czerń, przykuwają wzrok i podobają się niemal każdemu. Maranta jest rośliną tropikalną porastającą dolne piętra lasów. Początkowo ma pokrój krzaczasty, a później wydłuża pędy i może się pięknie zwieszać z półki lub kwietnika. Dość często zakwita drobnymi, białymi kwiatuszkami o niewielkim walorze dekoracyjnym.

Najlepsze stanowisko i wilgotność powietrza

Maranta lubi stanowiska o jasnym, rozproszonym świetle, toleruje też miejsca półcieniste i dość cieniste w oddaleniu od okna. Z kolei nie znosi zbyt intensywnej ekspozycji na słońce, zupełnie się więc nie sprawdzi na południowym parapecie. Największe wymagania, podobne zresztą jak większość roślin tropikalnych w domu, ma do wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Będzie wdzięczna za wilgotność w granicach 60 procent, ale w 50% też powinna sobie poradzić. Najlepszy sposób na podniesienie wilgotności powietrza w pokoju to grupowanie dużej ilości roślin w jednym miejscu i zastosowanie nawilżacza powietrza. Więcej o wilgotności powietrza przeczytasz we wpisie Jak zwiększyć wilgotność powierza. Aby móc regularnie sprawdzać wilgotność w pokoju, dobrze zaopatrzyć się w termometr z higrometrem – możecie kupić go także w Jungle Boogie.

Podłoże i podlewanie

Jeśli chodzi o podłoże, maranta dobrze radzi sobie przez krótki czas w podłożu produkcyjnym. Gdybyście chcieli ją przesadzać, sprawdzi się mieszanka: podłoże uniwersalne + perlit/ wermikulit + włókno kokosowe i odrobina torfu kwaśnego (większość roślin tropikalnych lubi lekko kwaśny odczyn podłoża). W naszym sklepie znajdziecie również specjalne podłoże do maranty.

Maranta ma dość drobny system korzeniowy i nie rozrasta się szybko ani mocno. Warto ją przesadzić co 1-2 sezony, by zapewnić jej świeże podłoże, ale niekoniecznie do większej doniczki. Większą doniczkę wybieramy tylko wtedy, jeśli wyraźnie przerośnie dotychczasową. Podlewamy ją regularnie, nie doprowadzając do całkowitego przeschnięcia bryły ziemi, ale też nie zalewamy jej wodą, jeśli jest jeszcze mocno wilgotna. Nie obrazi się za zraszanie. Najlepiej używać do podlewania i zraszania maranty filtrowanej odstanej wody o temperaturze pokojowej, gdyż źle reaguje na zimną kranówkę.

Jak rozmnożyć marantę?

Aby rozmnożyć marantę, wystarczy uciąć kawałek łodygi poniżej węzła, czyli miejsca, z którego wychodzi liść i umieścić pobraną sadzonkę w wodzie z dodatkiem węgla. Po kilku tygodniach małą roślinkę z wykształconymi już w wodzie korzeniami można przesadzić do ziemi. Więcej o sadzonkach wodnych dowiesz się tutaj: https://www.jungleboogie.pl/blog/sadzonki-wodne-czyli-jak-rozmnazac-rosliny-w-wodzie/

Maranta i szkodniki

Maranta jest zdrową rośliną domową i raczej nie sprawia wielu kłopotów. Najczęstsze problemy, jakie możemy zaobserwować to:

 • podsychające brzegi liści (kruche i brązowo-szare) – świadczą o zbyt suchym powietrzu lub zbyt rzadkim podlewaniu, mogą być też reakcją na wodę z kranu
 • pozwijane liście – oznaka, że naszej marancie chce się pić lub wilgotność powietrze jest zbyt niska
 • żółknące liście – mogą świadczyć o zbyt obfitym podlewaniu

Jeśli chodzi o szkodniki, najczęściej atakują ją wciornastki, a w sezonie letnim – czasem mszyce. Jeśli powietrze w naszym mieszkaniu jest suche, może być narażona również na atak przędziorka. Więcej o zwalczaniu szkodników domowych przeczytasz w poście Niechciani goście – szkodniki roślin domowych.

Marantę po angielsku nazywa się „Prayer Plant” z uwagi na jej zdolność do składania i rozkładania liści. w zależności od ilości światła. Potrafi poruszać liśćmi w zależności od pory dnia i nocy. I jeszcze na koniec, dobra informacja dla właścicieli czworonogów: jest nietoksyczna dla zwierząt.

Jungle Boogie Studio Zieleni
Jungle Boogie Studio Zieleni
Maranta - podlewanie i pielęgnacja. Maranta Fascinator Tricolor i inne odmiany
/

10 comments

 1. A jak ją nawozimy? Co jaki czas? I czy dawkami podanymi na opakowaniu przez producenta, czy jednak połowa dawki? 🙂

  1. Agata Swierczynska

   W sezonie wegetacyjnym najlepiej nawozić roślinkę co 2 tygodnie, dawkując według wskazań producenta.

  2. Moja maranta traci na nowych liściach swój czerwony kolor, jak temu zaradzić?

   1. Agata Swierczynska

    Może mieć zbyt małą ilość światła, proszę spróbować ustawić ją w jaśniejszym miejscu.

 2. Aleksandra Stefanicka

  Czy nawożenie wpływa na wielkość liści, czy może też inne czynniki? Listki mojej maranty mocno zmalały po pewnym czasie od zakupu. Zastanawiam się też, jak obcinać suche liście, żeby nie zostawały takie zeschnięte fragmenty na łodydze. Czy najlepszym wyjściem jest po prostu ukorzenianie na nowo, kiedy łodyga robi się za długa, mniej estetyczna i zaczyna się kłaść?

  1. Agata Swierczynska

   Może tak być, ale nie polecamy nawożenia w okresie jesienno-zimowym – jest to okres spoczynku rośliny. Niewielki rozmiar liści może także wskazywać, że maranta ma za mało światła lub jest niewłaściwie podlewana. Co do wydłużonych pędów, jak najbardziej można je przycinać i po ukorzenieniu dosadzić do rośliny matecznej.

   1. Aleksandra Stefanicka

    Bardzo dziękuję za odpowiedź!

   2. Małe liscie na marancie to brak nawozu! U mnie tak było, zaczęłam nawozić regularnie i liscie wróciły do normy.

 3. Katarzyna Warachim

  Jak często podlewać?

  1. Agata Swierczynska

   Podlewamy regularnie, tak aby ziemia pozostawała stale lekko wilgotna. Na higrometrze będzie to wskaźnik 3/4.

Zostaw komentarz

Wysyłka w Jungle Boogie

Zanim roślinki do Ciebie trafią zapewniamy im optymalne warunki dbając o właściwą temperaturę, wilgotność i oświetlenie oraz kontrolując ich zdrowie.

Dbamy o ekologię

Większość materiałów użytych do pakowania to materiały biodegradowalne. Ograniczamy plastik oraz wybieramy naturalne środki pielęgnacji i ochrony roślin takie jak olejek Neem czy Dobroczynek Kalifornijski.

100% Bezpieczne zakupy

Transakcje robisz za pomocą bezpiecznych środków płatniczych takich jak:
T-Pay / Apple Pay / Google Pay

Jesteśmy z Tobą po zakupach!

Chętnie służymy radą, prowadzimy bloga ze wskazówkami pielęgnacyjnymi, organizujemy warsztaty florystyczne i wydarzenia on line.
Porozmawiaj z nami