Peperomia – pielęgnacja, uprawa i przegląd odmian

YouTube player

Peperomia to łatwa w uprawie roślina domowa, trzeba jednak wiedzieć jak o nią dbać. Na filmie Ania opowie Wam o jej preferencjach i wymaganiach. Dowiecie się, jakie stanowisko lubią peperomie, jak je podlewać i rozmnażać oraz z jakimi problemami w uprawie możecie się zetknąć. Na koniec przedstawimy Wam różne odmiany peperomii, byście mogli w pełni docenić ich urodę i różnorodność. Aktualnie dostępne u nas peperomie obejrzycie tutaj.

Stanowisko dla peperomii

Peperomia Watermelon
Peperomia Watermelon

Peperomie, znane nam również jako pieprzówki, to bardzo duża i zróżnicowana grupa roślin. Obejmuje około 1000 gatunków, rosnących w Ameryce Północnej, Południowej i Afryce, jednak wiele z nich łączy kilka rzeczy, których znajomość ułatwi nam uprawę.

Peperomie są roślinami tropikalnymi, więc na pewno będą wdzięczne za podwyższoną wilgotność powietrza. Jednak zraszanie zdecydowanie nie jest dla nich. Dlatego w przypadku bardzo suchych mieszkań – warto pomyśleć o zakupie nawilżacza powietrza. Nie musi być to jednak bardzo wysoka wilgotność powietrza, tak jak w przypadku np. niektórych kalatei. Dadzą sobie radę nawet w 50%. Zimą pamiętajmy, aby trzymać je z dala od grzejników.

Stanowisko dla peperomii powinno być jasne, z dużą ilością rozproszonego światła. Niekorzystne będzie dla nich zarówno bardzo silne promieniowanie słoneczne (np. parapet południowego okna), jak i bardzo ciemne miejsce. W przypadku zbyt małej ilości światła ich pędy będą wydłużone, stracą jędrność. Sam pokrój wtedy również wiele straci na atrakcyjności, dlatego obserwujmy naszą roślinę, aby dobrać jej możliwie jak najlepsze miejsce, np. w pobliżu wschodniego lub zachodniego okna.

Podlewanie

Większość peperomii ma grube, sukulente liście. To również mówi nam wiele o ich potrzebach. W owych liściach, i nawet w łodygach, te rośliny magazynują wodę, dlatego nie potrzebują zbyt częstego i obfitego podlewania. Podlewajmy je dopiero wtedy, gdy podłoże dobrze przeschnie. W przypadku mniej gęstych okazów możemy podlewać ziemię od góry, pilnując by nie zalać rośliny. Natomiast te bardzo gęste okazy polecamy podlewać metodą od dołu. Nalejmy przefiltrowaną i/lub przegotowaną wodę, koniecznie o temperaturze pokojowej, do miski i wstawmy do niej doniczkę na od 10 do 30 minut. Roślina sobie w tym czasie sama pobierze potrzebną ilość wody. Możemy też nalać wodę do osłonki, ale nie zapomnijmy wylać nadmiaru wody. W sezonie wegetacyjnym, czyli od marca do września, raz na dwa tygodnie możemy dokarmić peperomię dawką nawozu do roślin zielonych lub biohumusu.

Podłoże dla peperomii

Ważna jest również ziemia, w której uprawiamy naszą peperomię. Powinna być dość przepuszczalna i jałowa, z dodatkiem piasku, perlitu, wermikulitu. Dobrze rozluźnione podłoże sprawi, że woda będzie swobodnie przepływać i jej nadmiar wypłynie przez otwory drenażowe. W Jungle Boogie znajdziecie podłoże dedykowane właśnie peperomiom, nada się również to dedykowane kaktusom i sukulentom. Kolejny kluczowy aspekt to doniczka – peperomie to rośliny o dość drobnym systemie korzeniowym, dlatego zdecydowanie nie odnajdą się w bardzo obszernych doniczkach. Nadmiar ziemi sprawi, że roślina nie będzie mogła sobie poradzić z taką ilością wody i składników pokarmowych, co będzie sprzyjać procesom gnilnym. Wybierajmy raczej te mniejsze i płytsze doniczki. Dzięki temu nie zajmą też zbyt dużej powierzchni i zawsze znajdzie się miejsce na kolejną peperomię 🙂 . Dobra wiadomość jest też taka, że te rośliny nie potrzebują częstego przesadzania.

Rozmnażanie

Peperomie, w zależności od gatunku, możemy rozmnażać przez sadzonki pędowe lub liściowe. W przypadku pędowych wystarczy uciąć fragment pędu czystym, sterylnym narzędziem i włożyć do wody (najlepiej z dodatkiem węgla aktywnego). Po upływie około trzech tygodni powinny się pojawić korzenie. Ukorzenioną sadzonkę sadzimy w dedykowanym podłożu lub możemy ją wykorzystać do zagęszczenia rośliny. W przypadku sadzonek liściowych, umieszczamy ogonek również w wodzie lub bezpośrednio w podłożu. Ważne jest zapewnienie sadzonkom jasnego stanowiska o podwyższonej wilgotności powietrza.

Problemy w uprawie i szkodniki

Najczęstszym problemem w uprawie peperomii jest przelanie. Ciężkie, stale mokre podłoże, jak również zraszanie i zalewanie liści podczas podlewania, mogą przyczyniać się do gnicia rośliny i chorób grzybowych. Efektem będą miękkie pędy, żółknące i opadające liście. Dlatego pamiętajmy o umiarze w podlewaniu – niektóre odmiany możemy traktować nawet jak kaktusy.

Ponadto są to rośliny kruche, dlatego lepiej ich bez potrzeby nie dotykać – nie trzeba dużej siły, żeby ukruszyć najpiękniejszy liść. Jeśli mamy potrzebę wyczyścić roślinę, zróbmy to lepiej suchą, miękką szmatką lub pędzelkiem.

Jeśli chodzi o szkodniki, nie jest to raczej roślina na nie podatna. Ewentualnie mogą się pojawić wełnowce lub tarczniki, dlatego ważne jest regularne oglądanie rośliny, aby móc zadziałać jak najszybciej.

Peperomia – odmiany

Możemy wyróżnić dwa charakterystyczne dla peperomii pokroje:

Peperomia rotundifolia
Peperomia rotundifolia

Na koniec dwie dobre wiadomości: wiele odmian bardzo często kwitnie😊, a co więcej – peperomie to rośliny bezpieczne dla zwierząt i nietoksyczne. Dlatego śmiało mogą być ozdobą również domu, w którym mieszka kot, pies, czy małe dziecko.

Jungle Boogie Studio Zieleni
Jungle Boogie Studio Zieleni
Peperomia - pielęgnacja, uprawa i przegląd odmian
Loading
/

2 comments

  1. Jaką polecasz doniczkę do peperomi raindrops? 🙂

    1. Agata Swierczynska

      Peperomie są wrażliwe na przelanie, dlatego dobrze sprawdzi się doniczka gliniana/terakotowa.

Zostaw komentarz

Gwarancja udanych zakupów

Potwierdzona ponad 1000 recenzji od naszych klientek i klientów.
4.9 4.8

Rośliny w Jungle Boogie

Zanim roślinki do Ciebie trafią zapewniamy im optymalne warunki dbając o właściwą temperaturę, wilgotność i oświetlenie oraz kontrolując ich zdrowie.

Dbamy o ekologię

Ograniczamy plastik. Większość materiałów użytych do pakowania to materiały biodegradowalne.

Jesteśmy z Tobą po zakupach!

Chętnie służymy radą, prowadzimy bloga ze wskazówkami pielęgnacyjnymi, organizujemy warsztaty florystyczne i wydarzenia on line.
Porozmawiaj z nami