Pielęgnacja roślin latem – wilgotność powietrza, szkodniki. Co zrobić z roślinami podczas urlopu?

YouTube player

Jak dbać o rośliny latem? Latem nasze rośliny doniczkowe rosną znacznie intensywniej – miło popatrzeć na nowe liście, często coraz większych rozmiarów. Jednak z tą porą roku wiąże się również kilka problemów, o których warto wiedzieć! Pozwoli to dopasować pielęgnację roślin do letniej pogody, czyli wysokich temperatur, większego nasłonecznienia i często niższej wilgotności powietrza. W filmie i poniższym wpisie odpowiadamy na pytanie: Jak powinna wyglądać pielęgnacja roślin latem?

Niska wilgotność powietrza i jej wpływ na pielęgnację roślin latem

W wielu mieszkaniach, jeśli grzejniki są rzadko włączane, zimą jest znacznie wyższa wilgotność niż latem. Latem często wietrzymy mieszkanie, robią się przeciągi. Wówczas wilgotność powietrza potrafi spać nawet o 30% i nie tak łatwo ją podwyższyć. Polecamy Wam porozstawiać po mieszkaniu higrometry i samemu się przekonać, jak zmienia się u Was wilgotność powietrza w ciągu dnia – ze względu na wietrzenie i otwarte okna.

Jeśli również macie ten problem, że wilgotność powietrza latem znacznie spada – jest klika rzeczy, która można zrobić. Pozwoli to zminimalizować ryzyko przesuszonych, nierozwijających się liści z powodu niskiej wilgotności powietrza latem.

Jak podnieść wilgotność powietrza?

Na początku warto pomyśleć o tym, czy musimy tak często wietrzyć mieszkanie. Oczywiście nie zachęcamy Was do niewietrzenia – absolutnie! Jednak latem często bywa tak, że mamy otworzone okna przez całe dnie, codziennie – nawet jeśli danego dnia nie jest bardzo duszno i gorąco.

A co poza tym? Najefektywniej zadziała oczywiście nawilżacz powietrza – polecamy zwłaszcza te ewaporacyjne. Nie podnoszą one wilgotności powietrza tak jak np. niektóre nawilżacze powietrza ultradźwiękowe, ale działają na zdecydowanie większej powierzchni. Oprócz tego możemy posiłkować się domowymi sposobami na podniesienie wilgotności powietrza: tackami i podstawkami z mokrym keramzytem, naczynkami z wodą, grupowaniem roślin.

Pielęgnacja roślin latem - zraszanie roślin doniczkowych zdjęcie zraszacz do roślin

Możemy również zraszać rośliny doniczkowe, jednak jest to metoda mało efektywna i czasami może przynieść pewne szkody. Pamiętajmy, aby do zraszania stosować naprawdę drobną mgiełkę, a także nie robić tego, gdy słońce pada bezpośrednio na rośliny – kropla wody będzie działać jak soczewka i rośliny mogą zostać poparzone. Poza tym – nie wszystkie rośliny lubią zraszanie. Jednak jest to dobry sposób, żeby schłodzić rośliny, gdy letnie temperatury są naprawdę wysokie.

Dobrze się sprawdzają również wszelkie witryny, szafy szklarniowe, terraria, w których możemy zapewnić roślinom zarówno ciepło, jak i wysoką wilgotność powietrza przez cały rok. Posiadacze akwarium mogą natomiast stawiać rośliny w jego pobliżu.

Więcej o domowych metodach podnoszenia wilgotności powietrza przeczytasz tutaj:
https://www.jungleboogie.pl/blog/jak-zwiekszyc-wilgotnosc-powietrza/

Szkodniki roślin doniczkowych a lato

Lato to pora roku, podczas której tętnią życiem nie tylko rośliny, ale również owady. Z tego względu w naszych domach może się pojawiać więcej szkodników – wciornastków, przędziorków, wełnowców. Sprzyja im również niska wilgotność powietrza w naszych domach – sprawia to, że mają lepsze warunki do rozwoju, a same rośliny są też osłabione i bardziej podatne na ataki. Niezauważone szkodniki roślin doniczkowych potrafią się rozmnożyć bardzo szybko i zaatakować znaczną część kolekcji.

Antyszkodnikowa pielęgnacja roślin latem

Jak w takim razie poradzić sobie ze szkodnikami na roślinach domowych i zapobiec inwazji? Oprócz oczywiście utrzymywania roślin w dobrej kondycji, aby były odporne na ataki szkodników, jest jedno proste rozwiązanie. Robienie regularnych przeglądów roślin! Co to oznacza? Przy każdym podlewaniu warto poświęcić chwilę dla każdej rośliny – zobaczyć czy nic się z nią złego nie dzieje, czy nie ma plam na liściach. Jeśli dostrzegamy żółte lub suche liście – warto taki liść usunąć i dokładnie obejrzeć, czy nie widać na nim szkodników – np. białych lub czarnych przecinków, delikatnych oprzędów lub białego puszku.

Nie mówimy też, że macie się przejmować każdym brzydkim liściem, nawet jeśli nie widać na nim śladów żerowania szkodników. Czasami roślina pozbywa się słabszych liści i to normalne, że w ciągu roku kilka zżółknie.

W ramach profilaktyki przed szkodnikami niezmiennie polecamy Wam również Olej Neem. Regularne przemywanie liści (co 2-3 tygodnie) roztworem z olejkiem Neem pozwala ograniczyć ataki szkodników, a do tego pięknie nabłyszcza liście i czyści je z kurzu!

Więcej na temat oleju Neem w walce ze szkodnikami przeczytasz tutaj:
https://www.jungleboogie.pl/blog/olejek-neem-w-walce-ze-szkodnikami/

Poparzenia słoneczne

Letnia pielęgnacja roślin doniczkowych różni się od tej zimowej również dlatego, że latem mamy znacznie więcej słońca! Ma to oczywiście swoje plusy – rośliny mają znacznie więcej energii do wzrostu. Jednak towarzyszą temu również pewne problemy. Pierwszy z nich to rozgrzane szyby okien – jeśli liście naszych roślin będą dotykać takiej szyby, szybko pojawią się plamy świadczące o poparzeniu. Warto więc pilnować, aby latem rośliny nie dotykały bezpośrednio okna.

Drugi problem to po prostu silne promienie słoneczne. Niektóre rośliny mogą mieć trudności z przystosowaniem się do znacznie zwiększonej ilości promieni słonecznych. Stanowiska, które były wspaniałe jesienią i zimą, latem mogą okazać się zbyt słoneczne. Po raz kolejny powtarzamy – warto obserwować swoje rośliny i jeśli zauważymy suche plamy, które mogą świadczyć o poparzeniu – przestawmy roślinę w bardziej zacienione miejsce.

Latem podlewamy rośliny częściej!

Jak prawidłowo podlewać rośliny latem? Przede wszystkim częściej! To niby oczywiste, jednak często z opóźnieniem orientujemy się, że z nadejściem cieplejszych temperatur woda z ziemi paruje szybciej, rośliny więcej piją i szybciej schną. Wszyscy roślinni eksperci również powtarzają, że większość roślin woli całkowicie przeschnąć i lepiej znosi delikatne przesuszenie, niż nadmiar wody. Zimą rzeczywiście możemy rośliny delikatnie przesuszyć, jednak latem, zwłaszcza gdy temperatury osiągają 30 stopni Celsjusza, warto trzymać rękę na pulsie i częściej sprawdzać ziemię w doniczkach. Może się okazać, że zamiast np. co pięć dni, będziemy musieli podlewać jakąś roślinę co trzy dni. Natomiast w przypadku roślin ogrodowych i balkonowych – przy upałach może być wymagane podlewanie nawet dwa razy dziennie. Niestety albo stety – letnia pielęgnacja roślin często zajmuje dużo więcej czasu niż ta zimowa lub jesienna.

Pielęgnacja roślin latem - częstsze podlewanie zdjęcie
W magazynie również podlewamy rośliny znacznie częściej, gdy przychodzi lato

Co zrobić z roślinami podczas urlopu i wyjazdu?

W przypadku krótkich urlopów i wyjazdów – do kilku dni, powinno wystarczyć podlanie roślin przed wyjazdem. Pomocne będzie również zostawienie włączonego nawilżacza powietrza oraz odsunięcie roślin od okien, aby nie przesychały tak szybko. Jednak jeśli planujemy tygodniowy lub dłuższy wyjazd latem – warto poprosić o pomoc kogoś bliskiego. Jeśli wiemy, że nie jest to wprawiony roślinomaniak – możemy zostawić naszemu pomocnikowi wskazówki. Niektórzy rozpisują wszystko na kartce, inni naklejają na doniczki karteczki w różnych kolorach i zostawiają legendę (np. czerwona karteczka – nie podlewać w ogóle!).

Warto również na czas wyjazdu zebrać rośliny w miarę możliwości w jedno miejsce, aby osoba, która będzie je podlewać, nie zapomniała o jakiejś roślinie – przy dłuższych wyjazdach może się to skończyć śmiertelnym przesuszeniem. Pamiętajmy jednak, że czasami roślinne straty są normalne i to nie koniec świata, jeśli po urlopie zastaniemy jedną lub dwie rośliny w gorszej kondycji:)

Pielęgnacja roślin latem – jak dbać? Podsumowanie

Podsumowując – wraz z nadejściem lata musimy się nastawić na pewne problemy w pielęgnacji roślin doniczkowych. Przede wszystkim – woda będzie szybciej parować, wilgotność powietrza może być niższa, a szkodniki mogą się pojawiać częściej i chętnie się rozmnażać. Wiele trudności może sprawić również znalezienie odpowiedniej osoby do opieki nad roślinami podczas urlopu, dlatego zachęcamy do dzielenia się swoją pasją ze znajomymi! Dzięki temu łatwiej będzie znaleźć kogoś do opieki nad zielonymi podopiecznymi:)

Lato to też czas intensywnego wzrostu roślin, kwitnienia wielu gatunków, prac ogrodowych i balkonowych… czyli oprócz problemów – mnóstwo przyjemnych rzeczy. Pamiętajmy również, że latem możemy wciąż przesadzać rośliny do świeżego podłoża. Warto również nasze rośliny doniczkowe regularnie nawozić, aby dostarczyć im składników pokarmowych do zdrowego i szybkiego wzrostu. W przeciwnym razie mogą rosnąć wybujałe i co raz słabsze. Przy nawożeniu stosujmy się do dawek proponowanych przez producenta – nadmiar nawozu również może zaszkodzić.

Mamy nadzieję, że pielęgnacja roślin latem z naszymi wskazówkami nie sprawi Wam większych problemów! W razie czego zachęcamy do zadawania pytań w komentarzach.

Jungle Boogie Studio Zieleni
Jungle Boogie Studio Zieleni
Pielęgnacja roślin latem - wilgotność powietrza, szkodniki. Co zrobić z roślinami podczas urlopu?
Loading
/

Zostaw komentarz

Gwarancja udanych zakupów

Potwierdzona ponad 1000 recenzji od naszych klientek i klientów.
4.9 4.8

Rośliny w Jungle Boogie

Zanim roślinki do Ciebie trafią zapewniamy im optymalne warunki dbając o właściwą temperaturę, wilgotność i oświetlenie oraz kontrolując ich zdrowie.

Dbamy o ekologię

Ograniczamy plastik. Większość materiałów użytych do pakowania to materiały biodegradowalne.

Jesteśmy z Tobą po zakupach!

Chętnie służymy radą, prowadzimy bloga ze wskazówkami pielęgnacyjnymi, organizujemy warsztaty florystyczne i wydarzenia on line.
Porozmawiaj z nami