Pieniążek – roślina dla początkujących i nie tylko! Jak dbać o Pilea peperomioides

YouTube player

Pieniążek (Pilea peperomioides) to roślina, którą śmiało możemy nazwać roślinną influencerką! To właśnie za sprawą mediów społecznościowych zyskała swoją popularność i stała się łatwo dostępna. Wiele osób ma ją w swoich domach – nic dziwnego. To roślina szybko rosnąca, pięknie wyglądająca, a do tego łatwa w uprawie. Ponadto zwraca na siebie uwagę oryginalnym kształtem liści – są niemal idealnie okrągłe, przez co przypominają monety. Niektórzy twierdzą, że ta roślina przynosi szczęście i dobrobyt (kolejny powód, dla którego dobrze ją mieć w swojej dżungli!:)). Z filmu dowiesz się, jak pielęgnować tę roślinę doniczkową – jak podlewać pieniążka, w jaką ziemię posadzić, a także jak rozmnażać. Poznasz również najczęstsze problemy, które spotykają tę roślinę doniczkową – brązowe plamy na liściach, miękkie łodygi…

Roślina pieniążek pielęgnacja i uprawa (Pilea peperomioides)

Pieniążek - pilea peperomioides zdjęcie rośliny doniczkowej
Pieniążek to roślina o ciekawym pokroju, a do tego łatwa w uprawie!

Jeszcze nie tak dawno temu ta roślina nie była najłatwiej dostępna, a chciał ją mieć prawie każdy! Gęsty pokrój i oryginalny, okrągły kształt liści rzeczywiście przyciągają i pięknie prezentują się na zdjęciach. Dzisiaj jest to roślina zdecydowanie łatwiej dostępna, co nas ogromnie cieszy! Warto ją mieć w swojej kolekcji, a poniżej opiszemy jak pielęgnować pileę peperomioides, aby rosła zdrowo i bezproblemowo.

Jak w przypadku uprawy każdej rośliny doniczkowej – najważniejsze jest odpowiednie stanowisko, podłoże i dopasowany harmonogram podlewania. Dużo o pielęgnacji pieniążka mówi nam już sam wygląd tej rośliny – okrągłe liście w kształcie monet są całkiem grube i sztywne, co świadczy o ich zdolnościach do magazynowania wody.

W naturze pieniążek nie dorasta do dużych rozmiarach, jednak co ciekawe – w naszych domach już może! Oczywiście nie będzie to kilkumetrowe drzewo, ale już około 70 cm jest jak najbardziej w zasięgu. Z wiekiem pieniążek traci liście od dołu i zaczyna przypominać drzewko z „pniem”, dlatego nie martwcie się, gdy odpadnie kilka dolnych listków.

Gdzie postawić pieniążka? Stanowisko dla pilei peperomioides

Jeśli chodzi o nasłonecznienie, pilea peperomioides (pieniążek) najlepiej odnajdzie się na stanowisku z dużą ilością pośredniego światła. Idealne będą okolice parapetu okna wschodniego lub zachodniego, jednak niektórzy roślinomaniacy twierdzą, że ich pieniążki uwielbiają parapet południowy! Jesteśmy w stanie w to uwierzyć – jest to rzeczywiście dość słońcolubna roślina. Pamiętajmy jednak, aby przyzwyczajać pieniążka do większej ilości światła stopniowo – na zbyt ostre promienie słoneczne może zareagować poparzeniami na liściach.

Na zbyt ciemnym stanowisku ogonki liściowe pieniążka będą nieestetycznie wydłużone (a już naturalnie są długie!) i roślina będzie wyglądać na smutną. Z niedoboru światła liście mogą również odpadać, a sam wzrost pieniążka będzie znacznie spowolniony.

Wilgotność powietrza

Pieniążek to roślina, która dobrze odnajduje się w umiarkowanej wilgotności powietrza – nawet około 40%. Nie pogardzi również wyższą, ale nie jest to niezbędny warunek do jej zdrowego wzrostu. Zimą nie narażajmy jednak pilei na towarzystwo rozgrzanych grzejników, a latem na mocne przeciągi.

Podlewanie i nawożenie pieniążka

Jak podlewać pieniążka? Najlepiej dość często, ale małymi dawkami. Między podlewaniami pozwólmy podłożu przeschnąć, gdyż nadmiar wody może prowadzić do gnicia korzeni i pędów. Nazwa pilea peperomioides sugeruje nam, że pieniążek ma coś wspólnego z peperomiami. Coś w tym jest! Podobnie jak peperomie, ta roślina nie lubi zalewania liści i łodyżek wodą. Najlepiej sprawdzi się podlewanie od dołu, czyli poprzez zanurzenie doniczki w misce z wodą.

Więcej o podlewaniu roślin od dołu przeczytasz w poniższym wpisie:
https://www.jungleboogie.pl/blog/podlewanie-roslin-od-dolu-krok-po-kroku-ktore-rosliny-wola-podlewanie-od-podstawki-niz-od-gory/

Nieodpowiednie podlewanie może skutkować pojawieniem się brązowym plam na liściach, brązowieniem łodyżek, a nawet odpadaniem dużej ilości liści.

A co z nawożeniem? Zdecydowanie warto to robić regularnie, od marca do września. Możemy stosować nawóz do roślin zielonych mineralny lub organiczny, a także biohumus. Przy nawożeniu kierujmy się wskazaniami producenta. Pieniążek to roślina, która wiosną i latem rośnie dość intensywnie, dlatego powinniśmy zapewnić jej odpowiednią ilość składników odżywczych, aby liście były duże i gęsto rozmieszczone.

Białe kropki na liściach pieniążka

Często widzimy na grupach zapytanie o biały nalot i kropki na spodniej stronie liści pieniążka. Uspokajamy – to nie jest szkodnik! Biały nalot gromadzi się dookoła aparatów szparkowych w wyniku podlewania pilei twardą wodą. Aby zminimalizować ten problem, możemy stosować do podlewania wodę przefiltrowaną i/lub przegotowaną. Oczywiście w temperaturze pokojowej.

Podłoże, czyli w jakiej ziemi posadzić

Podłoże dla pilei powinno być dość luźne, nietrzymające długo wody. Możemy wykorzystać ziemię uniwersalną i mocno rozluźnić ją piaskiem i perlitem lub użyć podłoża do kaktusów i sukulentów. Warto przesadzić pieniążka jak najszybciej – zazwyczaj nie radzi sobie zbyt dobrze w podłożu produkcyjnym.

Pamiętajmy, że rośliny sadzimy do doniczek z otworami na dnie, aby nadmiar wody przy podlewaniu mógł wypłynąć. Pozwala to zminimalizować ryzyko przelania. Pieniążek ma dość drobny system korzeniowy, więc rzadko wymaga przesadzania do większej doniczki.

Pieniążek rozmnażanie

Rozmnażanie pieniążka jest niezwykle łatwe! Jeśli zapewnimy tej roślinie odpowiednie warunki, szybko zacznie wypuszczać mnóstwo bocznych odrostów. Kiedy odrosty osiągną około 10 cm wysokości, możemy je odłamać (oddzielić od rośliny matki) i ukorzenić w wodzie z węglem aktywowanym, a nawet bezpośrednio w ziemi. Młode roślinki chętnie ozdobią całe mieszkanie, a także sprawdzą się jako prezent. W końcu to roślina szczęścia i pieniędzy, więc warto się nią dzielić z innymi!

Czy pilea peperomioides (pieniążek) to roślina bezpieczna dla kota i psa?

Mamy dobrą wiadomość dla posiadaczy zwierząt – pieniążek to roślina nietoksyczna, bezpieczna dla kotów i psów. Oczywiście wtedy, gdy nie stosujemy oprysków i nawozów, które zawierają substancje niebezpieczne dla zwierząt.

Pilea peperomioides – kolekcjonerskie odmiany

Chociaż pieniążek już sam w sobie jest niezwykle urodziwy, możemy się skusić również na mniej dostępne odmiany. Fani jasnych lub kolorowych ciapek z pewnością znajdą coś dla siebie!

Kolekcjonerskie odmiany pieniążka to np.:

  • Mojito o nieregularnych, jasnozielonych przebarwieniach
  • Sugar o jasnych plamkach, dzięki którym liście wyglądają jak posypane cukrem
  • White Splash o białej wariegacji, niczym u monstery variegata

Wszystkie aktualnie dostępne u nas pilee znajdziesz tutaj:
https://www.jungleboogie.pl/tag-produktu/pilea/

Jungle Boogie Studio Zieleni
Jungle Boogie Studio Zieleni
Pieniążek - roślina dla początkujących i nie tylko! Jak dbać o Pilea peperomioides
Loading
/

Zostaw komentarz

Gwarancja udanych zakupów

Potwierdzona ponad 1000 recenzji od naszych klientek i klientów.
4.9 4.8

Rośliny w Jungle Boogie

Zanim roślinki do Ciebie trafią zapewniamy im optymalne warunki dbając o właściwą temperaturę, wilgotność i oświetlenie oraz kontrolując ich zdrowie.

Dbamy o ekologię

Ograniczamy plastik. Większość materiałów użytych do pakowania to materiały biodegradowalne.

Jesteśmy z Tobą po zakupach!

Chętnie służymy radą, prowadzimy bloga ze wskazówkami pielęgnacyjnymi, organizujemy warsztaty florystyczne i wydarzenia on line.
Porozmawiaj z nami