Przesadzanie roślin i kwiatów doniczkowych

przesadzanie roślin i kwiatów doniczkowych, a konkretniej maranty tricolor

Kiedy przesadzić roślinę? W jaką doniczkę? A jak przesadzić kaktusa? Postaramy się opowiedzieć konkretnie i rzeczowo wszystko, co powinniście wiedzieć o przesadzaniu.

Kiedy przesadzać kwiaty doniczkowe?

Rośliny przesadzamy w trakcie sezonu wegetacyjnego, czyli w polskim klimacie od początku marca do końca września. Najbardziej optymalny czas to wiosna. Właśnie wtedy roślina ma najwięcej energii i sił witalnych nagromadzonych na kolejny sezon. Jednak jeśli zachodzi taka potrzeba, spokojnie możecie przesadzać i latem, i wczesną jesienią. Unikamy natomiast przesadzania w okresie spoczynku rośliny, czyli od października do lutego. Roślina jest wówczas w fazie lekkiego uśpienia, dostaje mało energii słonecznej. Trudniej jest jej się w tym czasie ukorzenić i zaaklimatyzować w nowym podłożu.

Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy roślina jest zaatakowana przez szkodniki, choroby albo porażona zgnilizną korzeni w wyniku przelania. Wtedy mniejszym złem będzie przesadzenie w nowe, świeże podłoże, niż pozostawienie jej w niekorzystnych warunkach. To samo tyczy się świeżo kupionych roślin, które przychodzą do nas w mokrym podłożu produkcyjnym. Jeśli widzimy, że nasza nowa zdobycz marnieje lub ma objawy przelania – lepiej przesadzić od razu.

Czy moja roślina potrzebuje przesadzenia?

Nie przesadzajmy z przesadzaniem. 🙂 Rośliny rosną lepiej, gdy mają ciasno w doniczce, niż gdy mają zbyt dużo podłoża w za dużym pojemniku. Wtedy nie są w stanie pobrać korzeniami całej wilgoci z gleby. Taka ziemia nie przesycha, jest stale mokra i mało dotleniona. Może to w szybkim tempie doprowadzić do gnicia korzeni, a następnie śmierci rośliny.

Przesadzamy dopiero, gdy zauważymy ewidentne symptomy, że roślina przerosła doniczkę. Mówią o tym korzenie wystające z otworów odpływowych lub wychodzące górą. Zdarzają się również deformacje na doniczce świadczące o tym, że korzenie lub bulwy dosłownie rozsadzają doniczkę. Czasami, gdy zajrzymy do doniczki, okazuje się też, że korzeni jest bardzo dużo w porównaniu do ilości ziemi.

Czasem dobrze jest też przesadzić roślinę, która ma drobny system korzeniowy i nie wypełnia całej doniczki, ale wiemy, że jest w tym samym podłożu kilka sezonów i ziemia uległa już z biegiem czasu wyjałowieniu. Wtedy możemy posadzić do tej samej doniczki, ale w świeżą ziemię. Zdarza się też, że przy wiekowych, dużych roślinach wymienia się tylko górną warstwę podłoża.

Zawsze przesadzamy też maluszki z mini doniczek o średnicy ok. 5-6 cm. My, w Jungle Boogie, mówimy na nie “doniczki-zabójcy”, gdyż są one zbyt małe i ziemia w nich zbyt szybko wysycha. Roślina nie ma w nich szans na prawidłowy rozwój.

Czy przesadzić roślinę po zakupie?

To zależy od rośliny. Z cała pewnością przesadzamy wszystkie kaktusy i sukulenty w podłoże do kaktusów, bogate w perlit, piasek i żwirek, gdyż te rośliny łatwo mogą zgnić w podłożu produkcyjnym.

Monstery, alokazje i filodendrony dobrze przesadzić do lekkiego i przepuszczalnego podłoża, zmieszanego z chipsami kokosowymi, perlitem i korą. W naszym sklepie znajdziecie podłoża dedykowane tym grupom roślin.

Epifity takie jak hoye i dischidie czy patyczaki dobrze przesadzić do mieszanki dedykowanej epifitom i storczykom lub zastosować do podłoża spora domieszkę perlitu i żwirku, czy ziemi do kaktusów.

Większość roślin będzie czuła się dobrze w lekkim podłożu uniwersalnym zmieszanym z perlitem i piaskiem/żwirkiem. Szczegółowo o doborze ziemi dla poszczególnych gatunków pisaliśmy we wpisie Ziemia i podłoża do roślin doniczkowych – w co posadzić? – zapraszamy do lektury!

Zanim przesadzicie rośliny po zakupie, dajcie im tydzień – dwa, by odpoczęły po podróży i zaadoptowały się do nowych warunków. Przesadzenie tuż po zakupie jest kolejnym (oprócz transportu i przeprowadzki w nowe miejsce) szokiem dla rośliny i lepiej nie kumulować zbyt wielu wrażeń w zbyt krótkim czasie ? Chyba, że podłoże jest mocno przemoczone, widzimy plamy na liściach, które wyglądają na oznaki przelania – wtedy lepiej działać odrazu

podłoża i ziemia do roślin doniczkowych z Jungle Boogie, gotowe mieszanki do przesadzania roślin

Jak przesadzić roślinę?

Najpierw musimy wydobyć ją z doniczki – zdecydowanie łatwiej to zrobić, gdy podłoże lekko przeschnie, niż tuż po podlaniu. Jeśli roślina jest w plastikowej doniczce, porolujcie ją i pouciskajcie, aby ziemia “odkleiła się” od ścianek. W przypadku bardzo rozrośniętych okazów można ostrożnie oddzielić ziemię nożem od ścianek. Czasem okaże się konieczne stłuc lub rozciąć doniczkę.

Następnie chwytamy roślinę, ostrożnie lecz stanowczo, za łodygi (nigdy za liście) przy nasadzie, odwracamy do góry nogami i powoli, lekko ciągnąc (ale nie szarpiąc!) wydobywamy roślinę z doniczki. To jest ten moment, w którym ziemia się rozsypuje, więc robimy to nad gazetą czy płachtą folii.

Teraz przyglądamy się korzeniom – jeśli zauważymy ciemne, miękkie i brzydko pachnące fragmenty korzeni, odcinamy je ostrym i czystym nożem. Przepatrujemy również ziemię w poszukiwaniu szkodników. Jeśli coś odkryjemy, starannie usuwamy podłoże spomiędzy korzeni, możemy je również porządnie opłukać i wymoczyć w roztworze wody z płynem do naczyń i/lub olejkiem neem.

Jaką wybrać doniczkę?

doniczka plastikowa do przesadzania roślin

Przygotowujemy doniczkę o średnicy 1-2cm większej, jeśli poprzednia była już zbyt ciasno wypchana korzeniami. Najważniejsze i kluczowe: doniczka musi mieć odpływ w dnie, by wydostawał się nim nadmiar wody po podlaniu, więc nie sadzimy w osłonki!!! Na upartego możemy wywiercić dziury drenażowe w dnie osłonki.

Jeśli roślina lubi suche podłoże i szybkie przesychanie, dobrze użyć nieszkliwionej terakoty, Przy roślinach lubiących stałą wilgotność podłoża, jak paprocie czy calathee, lepiej sprawdzą się doniczki plastikowe trzymające dłużej wilgoć.

Pamiętajcie, żeby nowe doniczki gliniane moczyć przez dobę w wodzie przed użyciem. Bez tego będą nadmiernie wchłaniać i zabierać roślinie wilgoć z podłoża.

Na dno doniczki wsypujemy nieco podłoża, wkładamy roślinę i dosypujemy podłoża po bokach delikatnie uciskając je palcami. Ziemia nie może być ani zbyt luźna, gdyż zapadnie się po podlaniu, ani zbyt ubita, bo będzie za mało napowietrzona i ściśnięta. Zasypujemy roślinę na taką samą wysokość, jak w poprzedniej doniczce.

Niektórzy przycinają korzenie o 1/3 przed przesadzeniem, by stymulować ich rozrost – my tego nie polecamy, gdyż każda rana to otwarte wrota dla grzybów i bakterii. Również nie usuwamy całego podłoża spomiędzy korzeni (chyba, że jest to konieczne, bo były w bardzo niekorzystnym dla nich podłożu lub zaobserwowaliśmy szkodniki, zmiany chorobowe).

Osobiście nie stosujemy również drenażu na dno – wystarcza otwory odpływowe i umiarkowane podlewanie. Ale można użyć keramzytu czy potłuczonej terakoty i nie będzie to żaden błąd. Są po prostu zwolennicy i przeciwnicy sypania keramzytu na dno doniczki:)

Co po przesadzeniu?

limonkowe epipremnum golden pothos
Epipremnum Golden Pothos
w osłonce Breeze

Po posadzeniu czyścimy miękkim pędzelkiem pobrudzone liście i równomiernie podlewamy całą powierzchnię ziemi letnią wodą. Nowa ziemia za pierwszym podlewaniem dużo mocniej chłonie wodę, więc do pierwszego podlewania używamy mniejszej ilości wody niż zazwyczaj.

Teraz można wstawić doniczkę do pięknej osłonki lub na podstawkę i przez tydzień lub dwa, dać jej dojść do siebie w osłoniętym od słońca i przeciągów, zacisznym miejscu. Naszą kolekcję doniczek i osłonek znajdziecie tutaj.

Dobrze jest również zrobić widelcem lub wykałaczką nakłucia w podłożu, tak jak robi się to widłami amerykańskimi na działce, by napowietrzyć i wzruszyć ziemię.

Czasem po przesadzeniu i podlaniu, na powierzchni podłoża obserwujemy po jakimś czasie cienki kożuch pleśni. Usuwamy ją, wzruszamy ponownie podłoże i zasypujemy cynamonem, który ma silne właściwości antyseptyczne.

przesadzanie roślin i kwiatów doniczkowych; maranta tricolor i epipremnum golden pothos

Jak przesadzić kaktusa?

Zdjęcie rośliny Euphorbia marmorata, kaktus
Euphorbia marmorata

Kaktusy i sukulenty warto po zakupie przesadzić w specjalistyczne podłoże, które pomoże uniknąć przelania i gnicia systemu korzeniowego. W jaki sposób przesadzić, aby jak najmniej się pokaleczyć? Załóżcie bardzo grube rękawice ogrodowe i/lub złóżcie kilkukrotnie płachtę gazety, przed złapaniem kolczastego przyjaciela. Możecie też użyć szczypiec, ale uważajcie, żeby nie uszkodzić rośliny.

Usuńcie dokładnie (ale ostrożnie!) ziemię z korzeni i przesadźcie kaktusa w luźne podłoże, bogate w piasek, perlit, żwirek. Idealnym wyborem będzie nasze podłoże do kaktusów i sukulentów. Jeśli macie podejrzenie, że podczas oczyszczania korzeni, mogło dojść do ich uszkodzenia – możecie pozostawić roślinę na parę dni w bezpiecznym miejscu, jeszcze bez sadzenia w ziemi. W tym czasie uszkodzenia będą miały szansę się zabliźnić i korzenie będą mniej narażone na bakterie i choroby grzybowe. Tuż po przesadzeniu, kaktusów i sukulentów nie podlewamy przez około dwa tygodnie i nie wystawiamy od razu na pełne słonce.

Pamiętajcie, że kaktusy mają płytki system korzeniowy, więc absolutnie nie dajemy im zbyt obszernych doniczek. Lepiej będą się czuły w płytkich, niskich misach ( koniecznie z odpływem! Wiertła do glazury polecają się Waszej uwadze 😉 ). Wystarczy doniczka 1-2 rozmiary większa od dotychczasowej. W przypadku większości kaktusów – nie ma również potrzeby przesadzać ich częściej niż co 2-3 lata.

Zielone pozdrowienia i niech dżungla się rozrasta:)
Ania z Jungle Boogie

Jeśli ktoś woli oglądać niż czytać to mamy dla Was także filmik o przesadzaniu:

YouTube player

4 comments

 1. Witam! Niestety nie wysyłają Państwo podłoży do miejsca, gdzie mieszkam. I zastanawiam się nad zrobieniem mieszanki z tego, co mogę znaleźć w norweskich sklepach. Niestety jest tak mały wybór tutaj, że chipsy kokosowe są po prostu nie do zdobycia. I zastanawiałem się nad stworzeniem mieszanki do monstery z ziemi uniwersalnej, podłoża do storczyków, perlitu i keramzytu. Czy to się sprawdzi? Podobną mieszankę chcę przygotować do marant. Jak uważacie? 🙂

  Ps. Dzjekuje za każdy wasz filmik i wpis 🙂 tak pięknie podane informacje ♥️

  1. Agata Swierczynska

   Dzień dobry, monstera powinna dać radę w takiej mieszance. Maranta ma nieco inne wymagania, takie podłoże może być dla niej zbyt przepuszczalne, dodatkowo preferuje ona kwaśny odczyn gleby.

 2. Pani Aniu- a jaki ma Pani patent na przesadzenie burrito, które jest rozłożyste. Boję się, że się obsypie 🙁

  1. Agata Swierczynska

   Postąpilibyśmy tak jak opisujemy w poście – kluczowe jest złapanie rośliny przy samej nasadzie, aby nie ciągnąć za delikatne i kruche pędy. Pewnie mimo wszystko roślina troszkę się obsypie, niestety taka już jej uroda.

Zostaw komentarz

Gwarancja udanych zakupów

Potwierdzona ponad 1000 recenzji od naszych klientek i klientów.
4.9 4.8

Rośliny w Jungle Boogie

Zanim roślinki do Ciebie trafią zapewniamy im optymalne warunki dbając o właściwą temperaturę, wilgotność i oświetlenie oraz kontrolując ich zdrowie.

Dbamy o ekologię

Ograniczamy plastik. Większość materiałów użytych do pakowania to materiały biodegradowalne.

Jesteśmy z Tobą po zakupach!

Chętnie służymy radą, prowadzimy bloga ze wskazówkami pielęgnacyjnymi, organizujemy warsztaty florystyczne i wydarzenia on line.
Porozmawiaj z nami