5 roślin bezpiecznych dla kota (i psa!). Poznaj nietoksyczne rośliny domowe

YouTube player

Rośliny bezpieczne dla kota, jakie to są? Dzisiaj odpowiemy na to pytanie i przedstawimy 5 grup roślin, które nie zawierają toksycznych dla kotów i psów substancji. Wiemy, że wielu właścicieli pupili zastanawia się, czy może mieć w mieszkaniu rośliny. Zdarza się przecież, że wzbudzają duże zainteresowanie u zwierząt; a nie chcemy, żeby naszemu pupilowi coś się stało, jeśli podgryzie trującą roślinę. Na szczęście jest rozwiązanie tego problemu – ROŚLINY BEZPIECZNE DLA ZWIERZĄT! Trujące dla kota i psa związki chemiczne w nich nie występują.

Wybór takich roślin jest wbrew pozorom całkiem spory – na jungleboogie.pl znajdziecie dziesiątki odmian, nadających się do różnych warunków! Oglądajcie film i zobaczcie nasze TOP 5 roślin domowych, które są przyjazne czworonogom. Poniżej przedstawiamy również nasze 5 wyborów z roślin, które są nietoksyczne dla kotów i psów.

Rośliny bezpieczne i nietoksyczne dla kota

Jakie rośliny domowe zatem wybrać przy ciekawskim kocie, który lubi nam zaglądać doniczek? Po pierwsze musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy to również kot nie jest zagrożeniem dla naszych roślin! W takim wypadku warto oczywiście wybrać te rośliny, które nie zawierają toksycznych substancji – kot będzie wówczas bezpieczny, ale rośliny nadal niekoniecznie. Warto tym, wyjątkowo lubianym przez czworonoga, roślinom znaleźć zaciszne miejsce, z dala od kocich pazurków i ząbków – chyba, że fantazyjne ornamenty na liściach nam nie przeszkadzają:)

Koty zazwyczaj najbardziej interesują się roślinami doniczkowymi, które przypominają z wyglądu trawę. Piękne, pierzaste palmy takie jak Areka czy Chamedora wytworna są bezpieczne dla zwierząt, ale mogą być częściej skubane przez koty niż inne rośliny. Duże mniejsze zainteresowanie wzbudzają np. kalatee i aeschynanthusy.

Kalatea – malownicza i bezpieczna dla kota i psa piękność

Calathea Kalatea Helen Kennedy roślina bezpieczna dla kota
Calathea Helen Kennedy

Pierwsza grupa roślin bezpiecznych dla kota to kalatee. Mamy tutaj tak duży wybór różnych piękności, których liście wyglądają jak ręcznie malowane działa sztuki. Z tego względu nie dowierzamy, jak słyszmy stwierdzenie, że wśród roślin bezpiecznych dla zwierząt nie ma dużego wyboru! Calathea to ogromna grupa roślin, pełna nieziemskich kultywarów – zarówno dla miłośników zieleni, jak i fanów bardziej szalonych kolorów na liściach.

Kalatea – jak dbać o tę roślinę domową?

To rośliny tropikalne, które kochają wysoką wilgotność powietrza (60% i powyżej). Przy ich uprawie warto zaopatrzyć się w higrometr pokojowy, aby w ogóle dowiedzieć się, jakie warunki panują w naszym mieszkaniu. W przypadku niskiej wilgotności możemy grupować rośliny razem lub zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza. Posiadacze kotów, psów i innych zwierząt powinni wybrać nawilżacz ewaporacyjny, gdyż nawilżacze ultradźwiękowe mogą emitować dźwięki, które są nieprzyjemne dla zwierząt.

Stanowisko dla kalatei powinno być jasne lub półcieniste, ale absolutnie nie na bezpośrednim słońcu. Wybierzmy raczej miejsce przy oknie wschodnim lub np. miejsce oddalone od okna, w głębi pokoju o wystawie południowej – tak, aby promienie słonecznie nie paliły pięknych liści naszej kalatei.

Kolejna ważna rzecz w uprawie kalatei to regularne podlewanie! Posiadacze higrometru glebowego powinni podlewać te rośliny domowe przy wskaźniku 4-5. Kalatee lubią stale lekko wilgotne podłoże, jednak przy kolejnym podlewaniu nie powinno być ono mokre i rozmoczone – dajmy mu trochę przeschnąć. Nie oznacza to jednak, że możemy dopuścić do całkowitego wyschnięcia podłoża. W przypadku kalatei może to się skończyć chrupiącymi i suchymi brzegami liści. Do podlewania używajmy przefiltrowanej wody o temperaturze pokojowej.

Jeśli chodzi o podłoże – w naszym sklepie znajdziecie mieszankę dedykowaną kalateom. Ziemia dla calathei powinna być luźna i sypka, ale dość długo trzymać wodę.

Więcej o pielęgnacji kalatei przeczytasz w tym wpisie na naszym blogu: Calathea (Kalatea) – jak dbać? Pielęgnacja, podlewanie

Peperomie – około 1000 gatunków bezpiecznych dla zwierząt

Peperomia roślina bezpieczna dla kota i psa
Peperomia Pixie Lime

Tak, dobrze przeczytaliście – grupa peperomii obejmuje około 1000 gatunków! Wszystkie z nich to rośliny bezpieczne dla kota i psa. Nie są to rośliny, które dorastają do tak dużych rozmiarów, jak wcześniej wspomniane kalatee, ale są równie różnorodne i piękne. Wśród peperomii znajdziemy odmiany o pokroju krzaczkowatym, jak i te płożące lub wiszące. Większość z nich nie zajmuje dużo miejsca, dlatego możemy tworzyć z nich rozmaite kompozycje, a także łatwo ukryć przed czworonogim przyjacielem.

Jak dbać o peperomie?

Peperomie odnajdą się na nieco jaśniejszych stanowiskach niż kalatee – ich sukulentnym listkom raczej nie przeszkadza kilka godzin bezpośredniego światła (ale też nie przesadzajmy!). Dobrze odnajdą się na parapetach okna wschodniego lub zachodniego.

Podłoże powinno być mocno przepuszczalne – rozluźnione piaskiem, perlitem. W Jungle Boogie mamy w ofercie mieszankę podłoży idealną do peperomii. Między podlewaniami pozwólmy ziemi całkowicie wyschnąć. Peperomie to rośliny, które nie lubią utrzymującej się wody na swoich listkach. Z tego względu najlepiej podlewać je od dołu – zanurzając na kilka – kilkanaście minut w miseczce z wodą o temperaturze pokojowej.

Więcej o pielęgnacji peperomii przeczytasz w tym wpisie na naszym blogu: Peperomia – pielęgnacja, uprawa i przegląd odmian

Paprocie – nietoksyczne asplenia, humaty i nefrolepisy

Asplenium Osaka

Paprocie to kolejne rośliny domowe bezpieczne dla kotów i psów. Jeśli lubimy te bardziej pierzaste – możemy się zdecydować na np. Asplenium Parvati, Humatę tyermanii, Nefrolepisy czy Dryopterisa. Fani trawiastozielonych, sprężystych liści mogą natomiast wybierać z różnorodnych asplenium o rozetowym pokroju. Z nietypowych okazów natomiast warto zwrócić uwagę na Łosie rogi o sztywnych liściach pokrytych srebrzystym kutnerem, lub Microsorum crocodyllus, które przypomina skórę krokodyla!

Jak uprawiać paprocie?

Bezpieczne dla kota paprocie odnajdą się na nieco zacienionych stanowiskach – może to być północny parapet lub miejsce kawałek oddalone od okna.

Kluczowe w pielęgnacji paprotek jest odpowiednie nawodnienie – ziemia nigdy nie może całkowicie wyschnąć, bo listki będą przesuszone i zaczną się sypać. Warto wybrać plastikową donicę zamiast glinianej i podlewać, gdy podłoże jest jeszcze lekko wilgotne lub higrometr wskazuje wartość 4-5. Paprotki możemy podlewać również przez zanurzenie w misce z wodą (najlepiej przefiltrowaną i o temperaturze pokojowej!). Ania swoje paprotki zanurza na około 2 godziny, aby porządnie się napiły. Dostosujcie to jednak do swoich warunków i pamiętajcie, aby początkowo bacznie obserwować jak Wasza roślina reaguje na poszczególne zabiegi pielęgnacyjne.

Ziemia do paproci powinna być lekka, ale zatrzymująca wodę. Paprotki lubią również podłoża o lekko kwaśnym pH, co pomaga uzyskać dodatek torfu kwaśnego.

Więcej o pielęgnacji paproci przeczytasz w tym wpisie na naszym blogu: Jak dbać o paprotkę? Uprawa i pielęgnacja paproci

Aeschynanthus – tropikalna roślina wisząca o sukulentych liściach

Aeschynanthus Mona Lisa nietoksyczna roślina domowa
Aeschynanthus Mona Lisa

Aeschynthus to roślina, która zdecydowania za rzadko pojawia się w tego typu zestawieniach. A aeschynanthusy to naprawdę piękne rośliny o mięsistych liściach i oryginalnych kwiatach w kształcie trąbek czy pomadek (stąd nazwa Lipstick Plant). Aeschynanthus nie zawiera toksycznych substancji, więc jest rośliną bezpieczną dla kota, nawet jak zdarzy mu się skubnąć kilka listków. Jednak trzeba uważać na samą roślinę – wiszące pędy mogą wyglądać jak najlepsza kocia zabawka!

Aeschynanthus – pielęgnacja

W przeciwieństwie do kalatei i paproci, aeschynanthus wymaga bardzo przepuszczalnego podłoża. Woda powinna przez to podłoże przelatywać i tylko delikatnie je zwilżać. Idealnie się nada mieszanka do epifitów. Gdy podłoże niemal całkowicie wyschnie, aeschynanthus wymaga ponownego podlania. Najlepiej to zrobić poprzez zanurzenie w misce z wodą na około 15 minut – to kolejna roślina, która nie lubi mieć wody na liściach.

Postawmy lub zawieśmy aeschynantusa w dość jasnym miejscu, ze sporą ilością rozproszonego światła. Nie narażamy go jednak na ostre promienie słonecznie ani przeciągi. Ze szkodników warto szczególnie uważać na wełnowce – przypominają urocze kłębki waty, ale lubią podgryzać nasze rośliny!

Palmy – te śródziemnomorskie rośliny są bezpieczne dla kota!

Chamedora wytworna palma bezpieczna dla kota
Chamedora wytworna

Tak jak już wspomnieliśmy wcześniej – Chamedora i Areka, przez swoje liście przypominające trawę, często budzą duże zainteresowanie wśród zwierząt. Na szczęście są to rośliny bezpieczne dla kota i psa! Jeśli trafił się Wam mniej ciekawski zwierzak – serdecznie Wam polecamy te dwie piękności. We własnym mieszkaniu można się poczuć jak na śródziemnomorskich wakacjach pod palmami:)

Jak dbać o palmę? Pielęgnacja Areki i Chamedory

Palmy uwielbiają duże ilości słońca – nie mogą to być jednak ostre, palące promienie. Znajdźmy naszej chamedorze lub arece jasne stanowisko, z dużą ilością pośrednich promieni słonecznych. To rośliny doniczkowe, które nie obrażą się również za nieco podwyższoną wilgotność powietrza – ich końcówki mają tendencję do podsychania w suchych mieszkaniach.

Między podlewaniami dajmy podłożu dobrze przeschnąć, a następnie dość obficie podlejmy całą powierzchnię podłoża. Odpowiednią ziemią dla palmy będzie podłoże uniwersalne wymieszane ze sporą ilością perlitu. Warto również wybrać nieco wyższą donicę – tzw. palmówkę. Dzięki temu korzenie palmy mają odpowiednio dużo miejsca i są mniej narażone na uszkodzenia.

Więcej roślin bezpiecznych dla kota i psa znajdziecie w naszej specjalnej zakładce na stronie:

https://www.jungleboogie.pl/tag-produktu/przyjazne-dla-zwierzat/

Zostaw komentarz

Gwarancja udanych zakupów

Potwierdzona ponad 1000 recenzji od naszych klientek i klientów.
4.9 4.8

Rośliny w Jungle Boogie

Zanim roślinki do Ciebie trafią zapewniamy im optymalne warunki dbając o właściwą temperaturę, wilgotność i oświetlenie oraz kontrolując ich zdrowie.

Dbamy o ekologię

Ograniczamy plastik. Większość materiałów użytych do pakowania to materiały biodegradowalne.

Jesteśmy z Tobą po zakupach!

Chętnie służymy radą, prowadzimy bloga ze wskazówkami pielęgnacyjnymi, organizujemy warsztaty florystyczne i wydarzenia on line.
Porozmawiaj z nami