Jak dbać o sukulenty – ziemia, podlewanie, rodzaje (Sansewieria, Zamiokulkas i inne)

YouTube player

Na filmie Ania z Jungle Boogie opowie trochę o uprawie sukulentów, w tym również kaktusów. Dowiecie się jak dbać o sukulenty, jakie są gatunki sukulentów, jak podlewać i dlaczego tak ważna jest odpowiednia ziemia. Poznacie najlepsze stanowisko i dowiecie się jakie najczęściej można spotkać na sukulentach szkodniki. Po takim seansie i powtórką w postaci lektury tego wpisu, pielęgnacja eszewerii, sansewierii czy zamiokulkasa nie będzie już dla Was żadnym problemem.

Jak dbać o sukulenty?

Sukulenty to rośliny, których liście i/lub łodygi mają zdolność gromadzenia wody. Wykształciły tę umiejętność zamieszkując bardzo suche, piaszczyste i skąpe w opady tereny. Są prawdziwymi, roślinnymi twardzielami, zdolnymi przetrwać w bardzo ciężkich warunkach, w których nie daje sobie rady większość fauny i flory. Potrafią przetrwać całe tygodnie suszy i wyżywić się nielicznymi substancjami odżywczymi obecnymi w niezbyt urodzajnej glebie. Ale ponieważ nauczyły się już od wieków żyć właśnie w ten sposób, nie poradzą sobie, jeśli potraktujemy je po królewsku oferując obfitość wody i pożywienia. Pamiętajmy też, że każdy kaktus to sukulent, ale nie każdy sukulent jest kaktusem. Sukulentami są między innymi bardzo lubiane przez Was Zamioculcas i wszystkie Sansevierie.

Ziemia do kaktusów i sukulentów

Najważniejsze jest podłoże. Sukulenty mają system korzeniowy przyzwyczajony do długich okresów suszy, niewielkiej ilości wody i małej zawartości substancji odżywczych. Jeśli posadzimy je do ziemi uniwersalnej lub będziemy próbowali uprawiać we włóknie kokosowym od producenta, bardzo szybko nam zgniją. Zgniją najpierw korzenie, a następnie łodygi. Sadzimy je więc do podłoża do kaktusów, najlepiej jeszcze dodatkowo wymieszanego z perlitem oraz piaskiem. Podłoże musi bowiem szybko przesychać, woda ma przez nie przelatywać, a nie utrzymywać się na dnie przez długi czas. Takie podłoże znajdziesz w naszym sklepie internetowym:

Jak podlewać sukulenty?

Kolejny bardzo ważny czynnik to podlewanie. Podlewamy je rzadko, co 2-3 tygodnie niewielką ilością wody równomiernie po całej powierzchni podłoża. Nadmiar wody po podlaniu zawsze wylewamy z osłonki/ podstawki. Nigdy, powtórzę, nigdy, ale to nigdy, nie sadzimy sukulentów w osłonki bez dziurek w dnie – nadmiar wody musi wypłynąć, absolutnie nie może zalegać przy dnie.

Dobrze do sukulentów sprawdzają się gliniane doniczki, które odparowują wodę z podłoża i zapobiegają w ten sposób zalaniu korzeni. Polecam zwłaszcza, gdy ktoś ma ciężką rękę i talent do przelewania.

Zdjęcie Sansevieria Aubrytniana Jade w kategorii rośliny, ujęcie 2
Sansevieria

Jak rozpoznać, że roślina jest przelana? Łodygi/ liście staną się żółte i miękkie, mało sprężyste, a w przypadku niektórych roślin, poczerniałe, jak gdyby spalone z wyglądu. Czasem też gniją podstawy podyg w zetknięciu z przelanym, stale wilgotnym podłożem. Robią się wtedy miękkie, lepkie i nieprzyjemnie pachną, często dosłownie rozpadają się przy dotknięciu.

Szkodniki na sukulentach

Najczęstsze szkodniki atakujące sukulenty to wełnowce, tarczniki i miseczniki z rodziny czerwców. Można usunąć je ręcznie szpilką lub wacikiem nasączonym alkoholem, a następnie zastosować 2-3x w odstępie 2 tygodni preparat owadobójczy.

Stanowisko i nawożenie

Jeśli chodzi o stanowisko, większość sukulentów preferuje miejsca bardzo jasne, ale pozbawione bezpośredniego ostrego słońca. Natomiast niektóre z nich, jak na przykład euforbie, doskonale poradzą sobie w pełnym słońcu.

Zdjęcie Kalanchoe Thyrsiflora Red Lips w kategorii rośliny, ujęcie 2
Kalanchoe Thyrsiflora Red Lips

Sukulenty nawozimy oszczędnie w okresie od marca do września i raczej ich nie zraszamy. Większość z nich poradzi sobie nawet w dość suchych mieszkaniach. Są tolerancyjne i mało kapryśne, doskonale się nadają dla osób początkujących, niemających dużo czasu na pielęgnację roślin. Nie obrażą się nawet, jeśli czasem przegapimy podlewanie. Trzeba pamiętać tylko o dwóch kluczowych rzeczach: przesadzamy w ziemię dla kaktusów zmieszaną z piaskiem/ perlitem i podlewamy rzadko i skąpo wylewając nadmiar wody z osłonki.

Obejrzyjcie koniecznie naszą kolekcję sukulentów w Jungle Boogie: https://www.jungleboogie.pl/tag-produktu/sukulenty/

Jungle Boogie Studio Zieleni
Jungle Boogie Studio Zieleni
Jak dbać o sukulenty - ziemia, podlewanie, rodzaje (Sansewieria, Zamiokulkas i inne)
Loading
/

Zostaw komentarz

Gwarancja udanych zakupów

Potwierdzona ponad 1000 recenzji od naszych klientek i klientów.
4.9 4.8

Rośliny w Jungle Boogie

Zanim roślinki do Ciebie trafią zapewniamy im optymalne warunki dbając o właściwą temperaturę, wilgotność i oświetlenie oraz kontrolując ich zdrowie.

Dbamy o ekologię

Ograniczamy plastik. Większość materiałów użytych do pakowania to materiały biodegradowalne.

Jesteśmy z Tobą po zakupach!

Chętnie służymy radą, prowadzimy bloga ze wskazówkami pielęgnacyjnymi, organizujemy warsztaty florystyczne i wydarzenia on line.
Porozmawiaj z nami