ŚRODKI OCHRONY ROŚLIN – Oprysk na przędziorka, wciornastka | mieszanie | BHP

YouTube player

Środki ochrony roślin to substancje chemiczne, syntetyczne i naturalne, które stosujemy do ochrony roślin przed grzybami (fungicydy), szkodnikami (insektycydy) lub chwastami (herbicydy). Do środków ochrony roślin zaliczamy również stymulatory wzrostu, ale nie nawozy. Substancje te stosujemy najczęściej w formie oprysku lub podlewamy nimi glebę. Z tego postu i filmu dowiesz się podstawowych informacji o środkach ochrony roślin, a także jaki oprysk wykonać na przędziorka, a jaki na wciornastka. Będzie też o błędach, które mogą się zdarzyć przy przygotowywaniu lub wykonywaniu oprysku – w tym o nieprzestrzeganiu zasad BHP!

Środki ochrony roślin, ich rodzaje i sposób działania na szkodniki

Jakie wyróżniamy środki ochrony roślin ze względu na sposób działania? Wiedza ta pomoże nam dobrać odpowiedni, najlepiej działający preparat.

  • Środki o działaniu powierzchniowym – nie wnikają w roślinę
  • Środki o działaniu wgłębnym, które wnikają w roślinę, ale jedynie w tych miejscach, które zostaną pokryte danym preparatem. Przy ich stosowaniu należy więc pamiętać, aby dokładnie opryskać całą roślinę.
  • Preparaty o działaniu systemicznych – można powiedzieć, że działają one najlepiej i najdłużej. Środki ochrony roślin systemiczne wnikają w roślinę i są rozprowadzane za pomocą soków komórkowych, dzięki czemu docierają również do np. nowych przyrostów.

Jeśli chodzi o to, jak środki ochrony roślin działają na szkodniki, mogą to być preparaty:

  • O działaniu żołądkowym, czyli np. wciornastek wraz z fragmentami roślinnych tkanek spożywa daną substancję, która jest dla niego szkodliwa.
  • Szkodniki mogą również wchłaniać daną substancję przez powłoki ciała
  • A także przez drogi oddechowe – środki działające w sposób gazowy

Jeśli chodzi o fungicydy to na rynku mamy dostęp do środków, które

  • Działają na grzyby wyniszczająco, czyli stosowane w przypadku, gdy grzyb jest już rozwinięty
  • Takie, które działają leczniczo i interwencyjne przy pierwszych objawach
  • Oraz środki działające zapobiegawczo

Osławiony na grupach Topsin uwielbialiśmy, dlatego, że mógł być stosowany we wszystkich tych trzech przypadkach. Niestety jest to już wycofany preparat – jeśli znacie godnego następcę, koniecznie dajcie znać w komentarzach!:)

Jaki oprysk wykonać na wciornastki?

Szkodniki mają zdolność uodporniania się na daną substancję, jeśli stosujemy ją w zbyt małych ilościach (niezgodnie z zaleceniami producenta) i/lub zbyt często. Pamiętajcie, żeby stosować oprysk wówczas, gdy jest taka konieczność i widzicie szkodniki na liściach Waszych roślin. Stosowanie środków ochrony roślin profilaktycznie może czasami przynieść więcej szkód niż pożytku.

Jaki zatem oprysk zastosować na wciornastka, czyli podłużne białe larwy i czarne przecinki (osobniki dorosłe)?

My szczególnie polecamy dwa środki do wykonania oprysku na wciornastka – Mospilan 20 SP i Karate Zeon 050 CS. Mospilan działa zarówno systemicznie, jak i wgłębnie i powierzchniowo, dlatego możemy go stosować również do podlewania roślin. Pamiętajmy jednak, aby między zabiegami zachować 7-10 dniowy odstęp i raczej nie ma potrzeby powtarzać oprysku częściej niż dwukrotnie.

Karate Zeon to również bardzo dobry preparat na wciornastki, jednak on działa powierzchniowo, czyli musimy roślinę dokładnie spryskać. Pomiędzy opryskami tym środkiem na wciornastka powinno minąć 7-14 dni. Na ulotce mamy również napisane ile razy możemy wykonać oprysk.Minus jest taki, że ten preparat najskuteczniej działa w temperaturze poniżej 20°C, dlatego najlepiej wykonywać oprysk wieczorem, gdy temperatura powietrza jest niższa.

Pamiętajcie, aby przed użyciem każdego środka do ochrony roślin czytać ulotkę. Znajdziecie tam wszystkie ważne informacje – jak i o jakim stężeniu przygotować roztwór do oprysku, w jakich warunkach można stosować dany preparat, czas karencji (czyli okres, w którym utrzymują się w roślinie szkodliwe substancje) i inne. Ważne jest również, żeby każdy środek, który musimy połączyć z wodą, bardzo dokładnie wymieszać.

Miejmy na uwadze, że nieodpowiednio stosowane środki chemiczne mogą być szkodliwe dla naszego zdrowia, a także dla innych osób i zwierząt.

Jaki oprysk na przędziorka?

Jeśli chodzi o opryski na przędziorka – tutaj dużo częściej zdarza się, że przędziorek uodparnia się na daną substancję czynną. Jeśli więc widzimy, że mimo oprysku inwazja ma się dalej bardzo dobrze – warto zastosować środek z inną substancją czynną.

Środki, które możemy zastosować na przędziorki to np.:

Magus 200 SC – to środek przędziorkobójczy o działaniu powierzchniowym, więc bardzo ważne jest dokładne spryskanie rośliny. Jego plusem jest to, że działa na wszystkie stadia rozwojowe przędziorka, więc jest to dość uniwersalny oprysk na przędziorka.

Innym środkiem jest Nissorun Strong 250 SC, również o działaniu powierzchniowym. Należy mieć jednak na uwadze to, że jest to środek, który działa na wszystkie stadia przędziorka owocowca i chmielowca, ale z wyjątkiem osobników dorosłych!

Natomiast Ortus 05 SC to środek o działaniu powierzchniowym, który działa na wszystkie stadia za wyjątkiem jaj zimowych. Możliwe jest również mieszanie ze sobą Nissorun Strong 250 SC i Ortus 05 SC, aby zadziałać na wszystkie stadia przędziorka.

Mieszanie środków ochrony roślin

Czy w takim razie można mieszać ze sobą środki ochrony roślin? Niektóre tak! Jednak, aby bezpiecznie mieszać ze sobą środki ochrony roślin, warto najpierw uzbroić się w niezbędną wiedzę. Musimy wiedzieć, jakie środki mogą być ze sobą mieszane, a także w jakiej kolejności możemy to robić. Kolejność jest następująca: najpierw zawiesiny, potem emulsje, a na końcu roztwory. O tym, czym jest nasz środek mówi nam nie tylko jego wygląd (np. Mospilan jest niebieskim proszkiem, więc jest zawiesiną), ale również stosowne oznaczenie.

W Internecie pod hasłem „tabela mieszania środków ochrony roślin” znajdziecie stosowne instrukcje na temat kolejności mieszania środków. Oprócz tego informacje o tym, jakie środki ochrony roślin można ze sobą łączyć. Polecamy np. ten wpis na stronie Poradnika Ogrodniczego. Mieszanie środków może być przydatne, jeśli na swoich roślinach dostrzeżemy zarówno szkodniki, jak i objawy choroby grzybowej. Wtedy możemy dobrać odpowiednie substancje i stworzyć jedną mieszaninę do oprysku. Pamiętajmy jednak, aby najpierw doczytać, na co działają konkretne substancje. Mieszanina składająca się z fungicydu i ortusu (który działa na przędziorka) nie pomoże nam w walce z wciornastkiem.

Przygotowaną mieszaninę warto zostawić na około 30 minut, zanim ją zastosujemy. Po tym czasie możemy stwierdzić, czy nie doszło np. do rozwarstwienia się cieczy. Jeśli w roztworze znajdują się jakieś kłaczki, czy jest on rozwarstwiony – nie powinniśmy wykonywać oprysku. Może to skończyć się zapchaniem spryskiwacza, ale również np. poparzeniem rośliny.

BHP, czyli jak bezpiecznie stosować środki ochrony roślin?

Jeśli zamierzamy stosować środki ochrony roślin, koniecznie powinniśmy wcześniej przeczytać dołączoną ulotkę. Etykiety większości środków ochrony roślin znajdziemy również na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Na etykietach powinniśmy szczególną uwagę zwracać również na piktogramy:

Środki ochrony roślin piktogramy ostrzeżenia

Co one oznaczają bardzo dokładnie opisuje ten wpis portalu przydomu.pl. Piktogramy i informacje zawarte w ulotce informują nas o tym, jakie środki ostrożności powinniśmy podjąć i do jakich negatywnych skutków może doprowadzić zarówno nieprawidłowe użytkowanie danego środka, jak i nieprawidłowa utylizacja opakowania po nim. Nieprawidłowo stosowane środki ochrony roślin mogą powodować reakcje alergiczne, negatywnie wpływać na nasz układ oddechowy, mieć działanie kancerogenne i mutagenne, a nawet być śmiertelne dla ludzi czy zwierząt.

W razie problemów z prawidłową utylizacją opakowania, pamiętajmy, że opakowania po środkach ochrony roślin możemy zwrócić do miejsc, które takie środki sprzedają.

Pamiętajmy zatem o czytaniu całości ulotki przed użyciem danego środka, a także o odpowiedniej odzieży ochronnej. Zarówno podczas sporządzania cieczy użytkowej, jak i podczas oprysku powinniśmy założyć ochronne gogle. Nie mogą to być po prostu okulary przeciwsłoneczne, a gogle, które ochronią nasze oczy z każdej strony. Oprócz tego maseczkę, aby nie wdychać danego środka, rękawiczki i odzież ochronną zabezpieczającą całe ciało.

Oprysk wykonujmy w pomieszczeniu, do którego przez jakiś czas nikt nie będzie wchodził (zazwyczaj jest to czas do całkowitego wyschnięcia środka na roślinie, ale sprawdźmy to oczywiście w ulotce). Możemy to też zrobić na zewnątrz. Jednak nie możemy również wykonywać oprysku przy wietrze. Przed opryskiem upewnijmy się, że dookoła nie ma innych ludzi i zwierząt – wykonując oprysk powinniśmy zadbać nie tylko o swoje bezpieczeństwo.

Warto z opryskiem odczekać również do odlotu pszczół, czyli robić go wieczorem. Oprysk na przędziorka, wciornastka czy innego szkodnika może zadziałać negatywnie także na inne owady. Koniecznie upewnijmy się również, że nie ma w pobliżu żadnych naczyń, których używamy do jedzenia i picia. Ani jedzenia i innych rzeczy, które potem mają kontakt z naszą jamą ustną lub naszych zwierząt.

Jungle Boogie Studio Zieleni
Jungle Boogie Studio Zieleni
ŚRODKI OCHRONY ROŚLIN - Oprysk na przędziorka, wciornastka | mieszanie | BHP
Loading
/

Zostaw komentarz

Gwarancja udanych zakupów

Potwierdzona ponad 1000 recenzji od naszych klientek i klientów.
4.9 4.8

Rośliny w Jungle Boogie

Zanim roślinki do Ciebie trafią zapewniamy im optymalne warunki dbając o właściwą temperaturę, wilgotność i oświetlenie oraz kontrolując ich zdrowie.

Dbamy o ekologię

Ograniczamy plastik. Większość materiałów użytych do pakowania to materiały biodegradowalne.

Jesteśmy z Tobą po zakupach!

Chętnie służymy radą, prowadzimy bloga ze wskazówkami pielęgnacyjnymi, organizujemy warsztaty florystyczne i wydarzenia on line.
Porozmawiaj z nami