Światło i stanowisko dla roślin w domu, czyli jak wybrać odpowiednie miejsce dla roślin + infografiki

YouTube player

Światło to, obok wody, najważniejszy czynnik przy uprawie roślin. W dzisiejszym filmie dowiecie się, czym jest mityczne „stanowisko jasne o rozproszonym świetle”; a także jakie rośliny poradzą sobie w bardzo słonecznych miejscach, a jakie wytrzymają nieco gorsze warunki świetlne. Ania podzieli się z Wami również trickami na uprawę roślin w pomieszczeniu bez okien i światła. Opowie również jak rozpoznać, że roślinie nie odpowiadają obecne warunki świetlne.

Rośliny doniczkowe do cienia

Poniżej znajdziecie małą ściągę, w postaci infografiki, z roślinami, które możecie uprawiać w miejscach o umiarkowanej i małej dostępności światła. Pamiętajcie, że nie mówimy tu np. o łazience bez okna. Jeśli chcecie mieć roślinę w miejscu bez dostępu do światła słonecznego, pomyślcie o sztucznym doświetlaniu. Kolejna ważna rzecz – są to rośliny, które poradzą sobie na cienistym stanowisku, ale jeśli macie jasne mieszkanie – również możecie się nimi oczywiście zainteresować, bo w jasnym miejscu będą rosły po prostu szybciej i bardziej okazale.

Rośliny doniczkowe do cienia infografika

Jeśli chcecie pobrać tę grafikę w pełnej rozdzielczości – załączamy również plik PDF:

Kwiaty doniczkowe na słońce

“Światłoluby” podzieliliśmy na dwie kategorie. W pierwszej znalazły się rośliny, które do szczęścia potrzebują dużych ilości bezpośredniego światła. Najlepiej będą czuły się skąpane w pełnym słońcu, tj. ustawione na południowym parapecie lub słonecznym balkonie. Mocne promienie nie będą w stanie poparzyć im liści, wręcz przeciwnie – podkręcą intensywność ich wybarwienia i pobudzą do bujnego wzrostu . Takimi roślinami są między innymi kaktusy, pochodzące głównie z terenów pustynnych, ale także strelicje, banany, czy nasze pospolite trzykrotki. Pamiętajcie jednak, żeby przyzwyczajać rośliny do słońca stopniowo! Przeniesienie ich z zacisznego kąta bezpośrednio na pełne słońce może się skończyć poparzeniami na liściach.

Druga kategoria to również rośliny światłolubne, ale takie, które nie będą szczęśliwe w bezpośrednich promieniach. Mimo wszystko, światło odgrywa kluczową rolę w ich uprawie, dlatego należy zadbać o zapewnienie im bardzo jasnego stanowiska. Takim miejscem będzie na przykład parapet wschodni, zachodni, lub kwietnik cofnięty o około metr od okna południowego. Do miłośników rozproszonego światła zaliczają się np. hoje czy eszynantusy, które w naturze porastają pnie drzew, dzięki czemu mają pod dostatkiem przefiltrowanych promieni słonecznych.

infografika rośliny i kwiaty doniczkowe na słońce

Poniżej plik PDF z grafiką w pełnej rozdzielczości:

Jungle Boogie Studio Zieleni
Jungle Boogie Studio Zieleni
Światło i stanowisko dla roślin w domu, czyli jak wybrać odpowiednie miejsce dla roślin + infografiki
Loading
/

Zostaw komentarz

Gwarancja udanych zakupów

Potwierdzona ponad 1000 recenzji od naszych klientek i klientów.
4.9 4.8

Rośliny w Jungle Boogie

Zanim roślinki do Ciebie trafią zapewniamy im optymalne warunki dbając o właściwą temperaturę, wilgotność i oświetlenie oraz kontrolując ich zdrowie.

Dbamy o ekologię

Ograniczamy plastik. Większość materiałów użytych do pakowania to materiały biodegradowalne.

Jesteśmy z Tobą po zakupach!

Chętnie służymy radą, prowadzimy bloga ze wskazówkami pielęgnacyjnymi, organizujemy warsztaty florystyczne i wydarzenia on line.
Porozmawiaj z nami