WARIEGACJA U ROŚLIN – czym jest wariegacja? Jak dbać o rośliny z wariegacją?

YouTube player

Wariegacja na roślinach to przez wielu roślinoholików bardzo pożądane zjawisko! Czym właściwie jest wariegacja i w jaki sposób powstaje? Czy rośliny z wariegacją to tylko drogie i kolekcjonerskie okazy? Czy są jakieś odmiany, które mają stabilną wariegację? O tym i nie tylko opowie Iza w naszym kompendium wiedzy o roślinach z wariegacją. Opowie, jak o nie dbać i czym kierować się przy zakupie sadzonki takiej rośliny. Dla wolących formę pisaną – poniżej krótki artykuł podsumowujący:)

Artykuły naukowe dla głodnych wiedzy:

Wariegacja u roślin – co to jest?

Wariegacją u roślin nazywamy różnokolorowe fragmenty, głównie liści, ale również pędu, kwiatów, a nawet owoców. Nie musimy to być tylko biały kolor, jak u słynnej monstery variegata, ale również róż, żółć i inne barwy. Wariegacje są spowodowane przez mutacje (również te, które mogą powstać pod wpływem promieniowania lub środków chemicznych) lub wirusy, które wpływają na wytwarzanie chlorofilu, który jest niezbędny do procesu fotosyntezy, czyli odżywiania roślin, a jednocześnie jest zielonym barwnikiem. Dlatego wszystkie owe kolorowe obszary – białe u monstery variegata, różowe u filodendrona Pink Princess, są w pewien sposób obciążające dla rośliny, gdyż nie zawierają w sobie chlorofilu.

Typy wariegacji

W zależności od tego, w której warstwie komórek rośliny zajdzie mutacja, możemy mieć do czynienia z różnymi typami wariegacji. Wyróżniamy jeden typ stabilny i dwa typy niestabilne chimer (czyli organizmów składających się z populacji komórek różnych pod względem genetycznym).

  • Chimery merikrinalne (mericrinal) – w przypadku tego rodzaju wariegacji, zmutowane komórki znajdują się we fragmencie tylko jednej warstwy.
  • Sektorialne (sectorial) lub Sektorialne niewzorcowe (non patterned sectorial) – w przypadku tej wariegacji komórki mogą znajdować się we wszystkich trzech warstwach, ale również mogą być rozproszone.
  • Periklinalne (periclinal) – to stabilny typ wariegacji, w przypadku którego mutacja zachodzi na całej powierzchni jednej z warstw.

Rośliny z niestabilną i stabilną wariegacją

Monstera thai constellation - roślina, której atutem jest stabilna wariegacja
Montera Thai Constellation

Skoro już wiemy, że wariegacja może być niestablina lub stabilna, wypadałoby poznać również kilka konkretnych przykładów! Jeśli chodzi o rośliny domowe, w przypadku których nie musimy się martwić, że po pewnym czasie zaczną pojawiać się tylko całe zielone liście, możemy wybierać zarówno z kolekcjonerów, jak i bardziej dostępnych odmian.

Przykładami roślin ze stabilną wariegacją są np.

  • Monstera Thai Constellation o pięknej, gwieździstej wariegacji. To sztucznie stworzona odmiana i to podczas jej tworzenia zadbano, aby piękne ciapki pojawiały się na wszystkich liściach!
  • Philodendron Jose Buono – jego wybarwienie jest intensywniejsze również w przypadku odpowiednich warunków zewnętrznych. Przepis na sukces to wysoka wilgotność powietrza, dość wysoka temperatura i sporo rozproszonego światła.
  • Monstera standleyana, znana również jako Philodendron Cobra
  • Ficus pumila variegata
  • Calathea White Fusion
  • Stromanthe Triostar

To tylko kilka przykładów, z pewnością istnieje ich więcej. Jeśli coś przychodzi Ci do głowy – podziel się swoją propozycją w komentarzu! Roślin o niestabilnej wariegacji również nie wymienimy wszystkich – jest ich naprawdę wiele, dlatego warto kupować sadzonki, które mają już kilka liści z satysfakcjonującą nas ilością “zwariegatowanego” koloru. Z naszego doświadczenia do wyjątkowo niestabilnych wariegat moglibyśmy jednak zaliczyć alokazje i Philodendrona Burle Marx variegata (chociaż są to przepiękne rośliny!).

Jungle Boogie Studio Zieleni
Jungle Boogie Studio Zieleni
WARIEGACJA U ROŚLIN - czym jest wariegacja? Jak dbać o rośliny z wariegacją?
Loading
/

Zostaw komentarz

Gwarancja udanych zakupów

Potwierdzona ponad 1000 recenzji od naszych klientek i klientów.
4.9 4.8

Rośliny w Jungle Boogie

Zanim roślinki do Ciebie trafią zapewniamy im optymalne warunki dbając o właściwą temperaturę, wilgotność i oświetlenie oraz kontrolując ich zdrowie.

Dbamy o ekologię

Ograniczamy plastik. Większość materiałów użytych do pakowania to materiały biodegradowalne.

Jesteśmy z Tobą po zakupach!

Chętnie służymy radą, prowadzimy bloga ze wskazówkami pielęgnacyjnymi, organizujemy warsztaty florystyczne i wydarzenia on line.
Porozmawiaj z nami