SZYBKO ROSNĄCE ROŚLINY – TOP 7 roślin domowych, które urosną duże!

YouTube player

Marzysz o domowej dżungli pełnej dużych, gęstych okazów? Nie lubisz czekać tygodniami na nowy liść? Mamy dla Ciebie aż 7 (a może nawet więcej) poleceń roślin domowych, które naprawdę szybko rosną! Wśród nich:

  • paproć o ciekawej fakturze liści, czyli Microsorum crocodyllus
  • syngonia, które możesz prowadzić w dowolnej formie – na paliku, jako rośliny zwieszające się, czy w formie krzaczka
  • calathee o ogromnych liściach
  • bujne kaktusy dżunglowe, których czupryna świetnie się prezentuje w makramach
  • królowe szybkiego przyrostu aka trzykrotki
  • no i oczywiście szybko rosnące pnącza, czyli rhaphidophory, monstery, scindapsusy i nie tylko!

Więcej o nich w filmie i poniższym wpisie.

Microsorum crocodyllus – duża i szybko rosnąca paproć

Microsorum Crocodyllus zdjęcie - paproć, która szybko rośnie (roślina doniczkowa)
Microsorum musifolium Crocodyllus

Pierwsza propozycja szybkorosnącej rośliny to Microsorum crocodyllus – przepiękna paproć o wyraźnej fakturze liści. Jej dodatkowym atutem jest to, że jest to roślina bezpieczna dla zwierząt. Wśród paproci znajdziecie wiele okazów, które są bezpieczne dla kotów i psów, a przy tym szybko rosną. Jednak Microsorum crocodyllus to paproć, której szybki wzrost nasi klienci relacjonują nam najczęściej – zatem przekazujemy to polecenie dalej!

Pielęgnacja Microsorum crocodyllus

Jak pielęgnować tę paproć o krokodylich, dużych liściach? Microsorum crodyllus to roślina, która szybko rośnie, ale potrzebuje do tego oczywiście odpowiednich warunków. Najlepsze będzie podłoże przepuszczalne, ale jednocześnie trzymające wilgoć – odpowiedni będzie zatem dodatek włókna kokosowego, jak i spora domieszka perlitu lub innych dodatków rozluźniających. Nie musicie jednak przesadzać tej paproci od razu po zakupie – przez jakiś czas spokojnie da sobie radę w podłożu produkcyjnym.

Microsorum crocodyllus, tak jak inne paprocie, potrzebuje podwyższonej wilgotności powietrza. Wystarczy już 50-60%, ale wilgotna łazienka z oknem będzie niemal jak warunki naturalne! W bardzo suchych mieszkaniach warto się zaopatrzyć w nawilżacz powietrza, aby zapobiec obsychaniu liści. Do podlewania używajmy odstanej i/lub przefiltrowanej wody – paprocie są wrażliwe na związki mineralne zawarte w wodzie kranowej. Pamiętajmy również, aby nie podlewać rośliny nadmiernej – mimo, że paprocie lubią bardziej wilgotne podłoże, to nie lubią rosnąć w stale rozmoczonej glebie. Warto poświęcić trochę czasu na pielęgnację tej rośliny, a na pewno się odwdzięczy – liście microsorum mogą osiągać nawet metr długości!

Więcej o paprociach przeczytasz w tym wpisie:
https://www.jungleboogie.pl/blog/jak-dbac-o-paprocie/

Syngonium, czyli mistrz wśród roślin, które szybko rosną!

Zdjęcie Syngonium White Butterfly - szybko rosnąca roślina doniczkowa
Syngonium White Butterfly

Kolejna roślina, która potrafi rosnąć naprawdę bardzo szybko, to syngonium. I nie jest to tylko Syngonium White Buterffly pokazane na filmie, ale chyba wszystkie odmiany syngonium to rośliny szybkorosnące! Nawet jak kupicie małą roślinkę, w doniczce 6 cm, to szybko zauważycie, że korzenie wychodzą dołem, a roślina woła o zdecydowanie większą doniczkę. Syngonia potrafią wypuszczać dosłownie liść za liściem, a do tego możecie je uprawiać w dowolnej formie. Świetnie się sprawdzają jako roślina wisząca, ale mogą być również prowadzone po paliku lub regularnie przycinane dla zachowania krzaczkowatego pokroju.

Jak pielęgnować syngonium?

Nie przejmujcie się dolnymi usychającymi listkami – to normalne, że roślina czasami odrzuca najstarsze liście. Jednak mogą one również żółknąć od nadmiernego lub zbyt rzadkiego podlewania. Podłoże do syngonium powinno przeschnąć między podlewaniami, jednak nie możemy go pozostawić na długo w takim stanie – liście szybko zaczną nabierać słomkowej barwy.

Jeśli chodzi o stanowisko – mile widziane są miejsca z dostępem do rozproszonych promieni słonecznych, np. okolice okna wschodniego. Zbyt silne, bezpośrednie światło może prowadzić do powstawania poparzeń na cienkich liściach zroślichy, a także sam kolor liści będzie dużo mniej intensywny.

Syngonia to w naturze mieszkańcy lasów tropikalnych, dlatego warto również w domu pokusić się o podwyższoną wilgotność powietrza. Wystarczy już około 50%, ale oczywiście można więcej.

Syngonia są również bardzo łatwe do rozmnażania – bujne rośliny możemy po prostu podzielić podczas przesadzania, ale łatwo ukorzeniają się również sadzonki pędowe. Wystarczy uciąć roślinę poniżej węzła (czyli miejsca, z którego wyrasta ogonek liściowy) i włożyć do wody z dodatkiem węgla aktywowanego lub wilgotnego mchu.

Czasami się zdarza, że syngonium nie rozwija samodzielnie liści – możemy te listki delikatnie rozwinąć lub zwiększyć wilgotność powietrza.

Więcej o pielęgnacji tej szybko rosnącej rośliny piszemy tutaj:
https://www.jungleboogie.pl/blog/jak-dbac-o-syngonium/

Calathea – odmiany o dużych liściach

Calathea warscewiczii -zdjęcie dużej rośliny doniczkowej o aksamitnych liściach
Calathea warscewiczii

Trzecia propozycja to przepiękna Calathea warscewiczii o dużych, aksamitnych liściach. Liście rosną naprawdę gęsto. To chyba najbardziej dostojna odmiana wśród kalatei i nada się jako gwiazda salonu, gdzie wszystkie oczy gości będą zwrócone tylko na nią! Inne odmiany kalatei, których liście mogą być naprawdę duże to np. Calathea orbifolia o wielkich, okrągłych liściach lub Calathea ornata Sanderiana, czyli posiadaczka ciemniejszych liści zdobionych przez różowe pręgi.

Pamiętajcie, że w przypadku kalatei nowe liście zawsze wychodzą w formie rurki i początkowo są dużo jaśniejsze od poprzednich liści.

Jak dbać o kalatee, aby szybko rosły?

Jeśli chodzi o stanowisko, to kalatee na pewno nie nadadzą się do bardzo jasnych miejsc – lepiej im wybrać miejsce półcieniste, do którego nie docierają bezpośrednie, palące promienie słoneczne. Parapety i towarzystwo rozgrzanych szyb raczej odpadają. Wszelkie rośliny marantowate to miłośniczki wysokiej wilgotności powietrza – tutaj 60% to powinna być raczej minimalna wilgotność powietrza, a chętnie będą rosły w nawet wyższej. W suchych mieszkaniach warto zatem zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza, aby nie nasza roślina rosła nie tylko szybko, ale również zdrowo! Bez przebarwień i suchych końcówek.

Podobnie również jak paprocie, calathee potrzebują podłoża, które jest jednocześnie sypkie i trzymające wilgoć. W Jungle Boogie znajdziecie nasze autorskie mieszanki podłoży, dedykowane maraton i kalateom. Do podlewania calathei koniecznie używajmy wody przegotowanej i/lub przefiltrowanej, o temperaturze pokojowej. To rośliny, które są wrażliwe na twardą wodę jeszcze bardziej niż paprocie i na nieodpowiednie podlewanie mogą zareagować plamami na liściach. Ziemia między podlewaniami powinna trochę przesychać, ale nigdy na wiór.

Więcej o calateach przeczytasz i posłuchasz w tym wpisie na naszym blogu:
https://www.jungleboogie.pl/blog/calathea-uprawa-pielegnacja/

Patyczak (rhipsalis) – król górnych partii dżungli

Zdjęcie Patyczak - szybko rosnąca roślina doniczkowa idealna do makramy
Rhipsalis burchelli (Patyczak)

Patyczaki, czyli rhipsalisy, to rośliny doniczkowe, które w naturze porastają gałęzie drzew, czyli górne partie tropikalnych dżungli. W naszych domowych warunkach również mogą nam pomóc zagospodarować miejsca pod sufitem – w wiszących makramach, na wysokich szafach i półkach. Jeśli zapewnimy patyczakowi dużo rozproszonego światła, przepuszczalne podłoże i wysoką wilgotność powietrza – jego przyrosty będą naprawdę imponujące! Szybkiemu rośnięciu sprzyja również zraszanie, oczywiście drobną mgiełką i wczesnym rankiem lub wieczorem. Za odpowiednią opiekę patyczaki odwdzięczają się licznymi młodymi pędami, które początkowo mają soczysty, jasnozielony kolor.

W uprawie patyczaków musimy pamiętać, aby ich nie przelewać – na nadmiar wody mogą zareagować gniciem zarówno korzeni, jak i tych pięknych, długich pędów. Warto jak najszybciej po zakupie przesadzić tę roślinę doniczkową do przepuszczalnego podłoża – mieszanki do epifitów lub kaktusów i sukulentów. Kolejny ważny krok to regularne przeglądy pędów patyczaka – z tą rośliną szczególnie lubią się wełnowce. Najlepiej wykryć je we wczesnej fazie inwazji, bo później ich usunięcie może sprawiać trudność! No i nie chcemy, żeby szkodniki przeszkadzały tej roślinie w tworzeniu bujnej czupryny.

Więcej o roślinie jaką jest patyczak przeczytasz tutaj:
https://www.jungleboogie.pl/blog/rhipsalis-czyli-patyczak-jak-dbac/

Trzykrotka – najszybciej rosnąca roślina jaką znamy

Zdjęcie trzykrotka szybko rosnąca roślina doniczkowa
Tradescentia Yellow Hill (Trzykrotka)

I nie przesadzamy z tym nic a nic! Jeśli damy trzykrotce dużo słońca i jej nie przesuszymy, ani nie przelejemy – bardzo szybko podwoi swoją wielkość. Chociaż samą trzykrotkę powinniśmy jednak przesadzić:) Najlepiej do mieszanki dedykowanej właśnie trzykrotkom! Czyli takiej, która nie przesycha zbyt szybko, ale jest rozluźniona piaskiem i perlitem.

Jak dbać o trzykrotkę, aby była szybko rosnącą rośliną?

Trzykrotki to łatwe w uprawie rośliny, ale warto im zapewnić odpowiednie warunki, żeby rosły szybko i szczęśliwie. Nie lubią utrzymującej się wody na liściach, dlatego polecamy podlewać je od dołu, czyli zanurzając doniczkę na kilka minut w misce z letnią wodą. Kolejną dawkę wody serwujemy dopiero, gdy podłoże mocno przeschnie na całej głębokości. Wiosną i latem pamiętajmy o regularnych dawkach nawozu, najlepiej takiego o wysokiej zawartości potasu. Wiosną i latem, gdy temperatury nocą będą już dodatnie – możemy naszą trzykrotkę wystawić na balkon. Rozrośnie się tam jeszcze szybciej! Pamiętajmy jednak, żeby przyzwyczajać do tego roślinę stopniowo i nie wystawiać jej od razu na palące słońce.

Więcej o trzykrotkach przeczytasz tutaj:
https://www.jungleboogie.pl/blog/jak-dbac-o-trzykrotke-czyli-tradescantia-bez-tajemnic/

Rhaphidophora tetrasperma – szybko rosnąca i łatwa w uprawie roślina

Rhaphidophora tetrasperma szybko rosnące rośliny
Rhaphidophora tetrasperma

Przedostania pozycja na naszej liście szybko rosnących roślin doniczkowych to Rhaphidophora tetrasperma! Z jednej sadzonki szybko uzyskacie prawdziwego potwora – to roślina, która wytwarza mnóstwo nowych oczek i sama się zagęszcza.

Podobnymi roślinami do rhaphidophory są monstery. Zarówno Monstera deliciosa (czyli Monstera dziurawa), jak i Monstera Monkey Mask również dobrze się sprawdzą w roli dużej lub szybko rosnącej rośliny z ambicjami na dużą! Widujemy wiele wpisów na forach, gdzie roślinomaniacy chwalą się, że parę lat temu kupili małą sadzonkę monstery dziurawej, a dzisiaj to już prawdziwa potworzyca. Warto dać tym roślinom sporo słońca i palik kokosowy, a z pewnością zaskoczą nas swoim przyrostem.

Co zrobić, żeby nasza rhaphidophora lub monstera nie dostawała plam grzybowych, nie żółkła i nie sprawiała problemów? Przede wszystkim przesadzić do luźnego podłoża! Dodatek perlitu, chipsów kokosowych i kory sprawi, że korzenie będą miały większy dostęp do tlenu, a samą roślinę trudniej będzie przelać. Idealnie nada się nasze podłoże do monster. Pamiętajmy również, aby podlewać roślinę dopiero, gdy ziemia niemal całkowicie przeschnie na całej głębokości.

Scindapsus pictus Trebie i inne szybko rosnące pnącza

Scindapsus pictus Trebie

Wiele pnączy, m.in. Scindapsusy pstre, Epipremnum aureum, Epipremnum Golden Pothos, Philodendrony pnące, Philodendron micans – to rośliny, które są łatwe w uprawie i rosną naprawdę szybko! Jeśli zależy nam na dużych liściach – możemy prowadzić te pnącza po podporze. np. paliku kokosowym. Jednak równie dobrze możemy pozwolić ich pędom swobodnie się zwieszać – a stworzą piękną, zieloną girlandę!

Zostaw komentarz

Gwarancja udanych zakupów

Potwierdzona ponad 1000 recenzji od naszych klientek i klientów.
4.9 4.8

Rośliny w Jungle Boogie

Zanim roślinki do Ciebie trafią zapewniamy im optymalne warunki dbając o właściwą temperaturę, wilgotność i oświetlenie oraz kontrolując ich zdrowie.

Dbamy o ekologię

Ograniczamy plastik. Większość materiałów użytych do pakowania to materiały biodegradowalne.

Jesteśmy z Tobą po zakupach!

Chętnie służymy radą, prowadzimy bloga ze wskazówkami pielęgnacyjnymi, organizujemy warsztaty florystyczne i wydarzenia on line.
Porozmawiaj z nami